aft.gen.tr
aft

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletişim

Ağız İçi Aft Nasıl Geçer

Ağız İçi Aft Nasıl Geçer, Genellikle yemek yerken bireylerin yediklerinden ve içtiklerinden zevk alamamasına neden olan ve bu durumu büyük oranda kısıtlamasına sebep olan ve bunun yanı sıra ilerleyen zamanlarda giderek artan acısı katlanarak artın ağız aftı yaralarının birçok nedeni bulunmaktadır. Her bireyin başından geçen bu ağız aftı yaralarının iyileşme aşaması ise bazen çok kısa bir zaman dilimi içerisinde ortadan kaybolurken bazen de gayet uzun ve sancılı bir süreç olarak devam edebilir. Aft ağız yaralarına verilen genel addır.

Ağız için Aftın oluşma sebebi

Ağız yaraları genellikle doku bozukluklarından ötürü meydana gelmektedir. Ağız temizliğine önem vermemek ağız yaralarının oluşmasına neden olur. Bunun yanı sıra aşırı soğuk ya da aşırı sıcak yiyecekler ve içeceklerin tüketilmesi de ağız yaralarının oluşmasına sebep olmaktadır.

İstemeden de olsa yanağımızı ısırdığımız zaman son derece sancılı geçen bir ağız yaraları oluşmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki ağız yaraları ile uçuk oluşması birbirinden farklıdır. Ağız yaraları genellikle ağzın iç kısmında yer alan ve ortası sarı ya da beyaz renkte olan yaralardır. Bu yaraların oluşması kadınlara nazaran ile erkeklerde daha sık rastlanılmaktadır.

Ağız için aft belirtileri

Ağzın içinde meydana gelen küçük bir çıkıntı, çok acı vere ve sancılı noktacıklar doğrudan ağız yaralarının oluşmasına sebep olur. Yeterince sağlıklı ve temiz bir ağız yapısına sahip olmamak bu hastalığın oluşmasında önemli bir etkendir. Bunun yanı sıra ağız yaralarına dikkat edilmediği ve iyileştirme yoluna gidilmediği sürece ilerleyen zamanlarda kanser riskine yakalanmaya neden olmaktadır.

Ağız için afta ne iyi gelir

Ağız yaralarının meydana gelmesini engellemek yani tamamen ortadan kaldırmak ya da bu tehlikeyi en aza indirebilmek adına tükettiğimiz besinlere çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Yediğimiz yiyeceklere özen göstermemiz ağız yaralarının düzelmesine iyi gelebilir. Bunun yanı sıra sürekli olarak antibiyotik alımı da düzenlemek ve uzman bir doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmekte oldukça önemlidir. Aksi halde düzensiz antibiyotik tüketimi sonrası ağızda yaralar oluşabilir.

Ağız için Aft tedavi yöntemleri ve afttan kurtulma yolları

Halk arasında yaygın olarak bilinen ve de kullanılan bir yöntem olan karbonat ile ağzı temizleme yara olan aft bölgesinin iyileşmesi noktasında etkili bir yöntemdir. Karbonat yardımıyla yaranın olduğu bölgede oluşan ağrının azalarak bireyin rahatlamasına ve bir süreliğine de olsa acısını unutmasını sağlayacaktır.

Ağız İçi Aft Nasıl Geçer

Bir diğer yöntem ise tuzlu su ile gargara yapılması da etkili bir yöntemdir. Bu yöntem de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem ilk başta hafif bir yanma hissi ile kaşıntı meydana getirse de çok kısa bir süre sonra yarının iyileşmesinde önemli bir katkısı olacağını göreceksiniz.

Bu yöntemlerin dışında gargara yapmakta oldukça etkilidir. Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu yöntemlerin yanı sıra eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz ağız yaraları kremleri de ağız yaralarının iyileştirilmesi adına kullanılabilir.

Ağız içi afta karşı bitkisel yöntemler

Bitkisel Çaylar: Ağızda meydana gelen yaralara bitkisel tedavi yöntemleri olarak bitkisel poşet çayların yaranın bulunduğu kısma uygulanmasını örnek verebiliriz. Bu durum iyileşme zamanını en aza indirebilecek bitkisel ve etkili bir yöntemdir.

Ayva Meyvesi ve Kompostosu: Ağız içi afta iyi gelen bir diğer yöntem ise ayva meyvesinin tüketilmesi ya da komposto haline getirilerek içilmesi durumunda ağız yaralarında iyileştirici bir etki gösterecektir. Ayva meyvesini tüketerek de kısa sürede ağız içinde meydana gelen aftı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Sirke: Ağız içi yaralardan ilk akla gelen bitkisel yöntemlerden birisi de sirkedir. Gargara yaparak ağız yarasını önleyebilirsiniz.

Kekik: Özellikle ağız için temizlikte etkili bir maddedir. Bol miktarda kekik çiğnemek olumlu etki yaratacaktır. Bunun yanı sıra yaranın tekrar ortaya çıkmasına da engel olacaktır. Kekik aynı zamanda susam yağı ile sirke yardımıyla gargara yapılarak kullanılabilir.

Dut: ağız yaraları için dut şurubunu tüketebilirsiniz. Ağız yaralarına dut şurubunu uygulayabileceğiniz gibi nar ekşisi ile birlikte de yaranın üzerine koyabilirsiniz. Böylece yaranın daha hızlı iyileşebileceğini göreceksiniz.

Bunların dışında sayabileceğiniz birçok yöntemin arasında bal, anason ve kuru üzüm karışımını da deneyebilirsiniz. Bu karışımı yaranın olduğu bölgeye sürerek iyileşebilmeniz mümkündür.

Ağız için aft yaralarını geçirmeye yönelik tüm bu saymış olduğumuz yöntemleri uygulamanıza rağmen hala iyileşme ya da yarada küçülme meydana gelmiyorsa yapmanız gereken şey hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmak olacaktır. Yaklaşık olarak 1 cm geçen ağız içi yaralarının uzun uğraşlar sonucunda iyileşmemesi son derece riskli bir durumdur. Bu tür durumlar doktora gitmeyi unutmamak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 16.06.2016 04:02:07

Ağız İçi Aft Nasıl Geçer Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Ağız İçi Aft Nasıl Geçer"

Busra

Bendede çok alft çıkıyor ve sürekli napacam bilmiyorum

2018-05-08

Kullanıcı oyu: 4,5

Engin

Çözüm: benim ağzımda ara ara aft çıkardı bir zaman sonra ağzım aftla doldu çorba dahi içemez hale gelmiştim ağrılar acılar sonrasında peşine düştüm hastanede bölüm bölüm gezdikten sonra dahiliyede bir doktora rastladım kan tahlilimi yaptı ve kansızlık b12 eksikliği olduğunu saptadı. Bana kan iğneleri ve demir hapları verdi bunları düzenli olarak kullandım b12 ve kanım yükselince ortada aft kalmadı kesinlikle çaresi budur sizde göreceksiniz Allah acil şifalar versin

2018-01-25

Kullanıcı oyu: 4,5

Sinan mino

Bende sigarayi biraktiktam sonra 5sene aftlarla boğmuştum.diş macunu degistirdim sensodyne onarim kullanıyorum ne aft ne baska bisey var tavsiye ederim.bi Allah razı olsun deseniz yeter :)

2017-12-22

Kullanıcı oyu: 4,5

Mega gizli

Çok salonu işe yaradı şimdilik geçti devam etcem saolun

2017-09-10

Kullanıcı oyu: 4,5

Abdullah(istanbul)

Yeterli miktarda Güneş IŞIĞI aldığınızda AFT larınızın azaldığını ve yok olduğunu göreceksiniz.
Not: D vitamin testi yaptırmayı unutmayın.

2017-06-05

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Aft Hastalığı

Aft hastalığı, insanlarda çokça karşılaşılan durumlardan biridir. Bu durum hiçbir şekilde yaşa bağlı olarak gelişmez. Bu nedenle hem çocuklarda hem yetişkinlerde hem de yaşlılarda aft hastalığının ortaya çıkması muhtemel bir durum...

Aft Yaraları

Aft Yaraları, Aft Yaraları ağız içerisinde çok sık görülen genelde yanak ve dudak içerisinde, dil üzerinde, damak üzerinde ve diş eti üzerinde oluşan solgun sarı-kırmızı ve oldukça ağrılı enfeksiyon kapmış küçük ağız yaralarıdır....

Ağızda Aft

Ağızda aft, tıpta aftöz ülser olarak tanımlanan aft, ağız içinde oluşan, ağrılı yaralardır. Klasik olarak gelişen ağız aftı, ağız içinde muloza tabakası üzerinde, kırmızı, oval ve sınırlı şekilde oluşan yaralar halinde görülür. To...

Aft Neden Çıkar

Aft Neden Çıkar, Bir diğer adı da ''aftöz ülser'' olan aft, ağzın iç kısmında görülen ağrılı bir ülserdir. Klasik olan aft yarası, ağız içerisindeki mukoza tabakası üstünde, kırmızı oval sınırı olan küçük yaralar halinde görülür....

Aft Yarası

Aft yarası, ağızda çıkan yaralardır. Yanak, diş eti, dil ve ağız gibi yumuşak ve hassas bölgelerde çıkmaktadır. Ağzında aft çıkan kişiler yemek yerken bazı sorunlar yaşayabilir. Aynı şekilde sıvı tüketiminede engel olabilmekle ber...

Aft Acısı

Aft acısı, Aft ağız içerisinde bulunan yanak kısımlarında, dilde, damakta, diş eti üzerinde ve dudaklarda görülen sarı renkli kırmızımsı, ağrılı ülserleşmiş yaralardır. Daha çok bayanlarda görülen aft, tek tek olma ihtimali yüksek...

Ağız İçi Aft

Ağız İçi Aft, Ağız yarası olan bilenen aft ağızda, diş etinde, yanakta, damakta görülmektedir. Ağız içi Aft kişileri gün içerisinde çok rahatsız etmektedir. Yemek yeme ve içmede ağız içi aft engel olmaktadır. Bunların yanı sıra ağ...

Aft Virüsü

Aft Virüsü, aftlar, ağız içerisinde yani; dil, diş etleri ve iç yanak üzerinde oluşan ağrılı, gri-soluk beyaz renklerde ve çevresi kızarık olan lezyonlardır. Aftlar, toplumda çoğu kişide görülen ve sık sık tekrar eden ağız içi yar...

Gebelikte Aft

Gebelikte Aft, Aft bir diğer adıyla ağız içinde çıkan yaralara denir. Bu aftlar genellikle yanaklarda, dudak arasında, bazende dil üzerinde hatta diş eti üzerinde bile çıkmaktadır.Ortası beyaz kenarları kırmızı renkte bir yara çeş...

Aft Nasıl Geçer

Aft nasıl geçer, Aft hastalığı ağız içerisinde dilde yanaklarda dudaklarda ve yumuşak damakta meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genel yapısı itibarı ile sarı renkte etrafı kırmızımsı bir halka şeklinde olan aft yaraları, nedeni bu...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

aft, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018