aft.gen.tr https://www.aft.gen.tr Aft, Aft Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, aft.gen.tr Fri, 10 Jun 2016 00:00:00 +0000 Thu, 27 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Aft Virüsü https://www.aft.gen.tr/aft-virusu.html Tue, 20 Nov 2018 13:25:15 +0000 Aft Virüsü, aftlar, ağız içerisinde yani; dil, diş etleri ve iç yanak üzerinde oluşan ağrılı, gri-soluk beyaz renklerde ve çevresi kızarık olan lezyonlardır. Aftlar, toplumda çoğu kişide görülen ve sık sık tekrar eden a Aft Virüsü, aftlar, ağız içerisinde yani; dil, diş etleri ve iç yanak üzerinde oluşan ağrılı, gri-soluk beyaz renklerde ve çevresi kızarık olan lezyonlardır. Aftlar, toplumda çoğu kişide görülen ve sık sık tekrar eden ağız içi yaralardır. Ağızda tek bir noktada veya birden çok alanda oluşabilir. Genellikle iç yanak bölgeleri ve dudak mukozası gibi yumuşak bölgelerde çıkan oldukça ağrı veren yaralardır. Ağızda oluşan bu aftlar, yemek yerken ve sıcak içecekler içerken çok rahatsız edebilir. Bulaşıcı olmayan ve her yaşta görülen aft virüsleri, erkeklere göre kadınlarda sık görüldüğü bilinmektedir. Çeşitli araştırmalara yapılmasına rağmen aft virüsünün nedeni tam olarak belirlenememiştir. Fakat oluşumunu hızlandıran ve iyileşme sürecini geciktiren faktörler bulunmaktadır.

Aft virüsünün oluşmasının sebepleri:
Çoğunlukla sigara içen kişilerde görülmektedir. Çünkü; sigara vücuttaki keratinizasyonu arttırmaktadır. Kan hastalıkları, hormonal bozukluklar, stres, nörojen rahatsızlıklar, yanak-dil ısırma, sert gıdaların tüketimi ve damağa tam olarak adapte olamayan protez dişlerin vurması aft oluşumunda önemli rol oynayan unsurlardır. Günlük hayatımızı oldukça zorlaştıran ağrılı aftlar; asitli, tuzlu ve baharatlı yiyecek ve içeceklerin sık tüketilmesinde de oluşabilmesi mümkündür. Ayrıca Behçet hastalığı gibi birtakım sistemik hastalıklarda sık sık aftlar çıkabilir. Geçici olan aft yaraları, yetersiz ve yanlış yapılan ağız-diş temizliğinde, tütün çiğneyenlerde ve C vitamini içerikli besinlerin sık tüketilmesi sonucunda görülebilir. Özellikle hanımlarda adet öncesi dönemlerde yaşanan gerginliğe bağlı aft oluşabilir. Bağışıklılık sistemi sorunları ile bağlantılı olan aftlar, bazen de sadece genetik durumlar yüzünden gelişebildiğine inanılmaktadır. 

Aft VirüsüTedavisi:
Genellikle kısa bir süre içinde kendi kendine iyileşen aft yaralarının sık sık görülmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Gerekli antibiyotik ve ağız içi gargara ilaçları ile tedavisi mümkündür. Bunların dışında evde de kolaylıkla uygulayabilecek yöntemler de bulunmaktadır. Örneğin; tuzlu su ile gargara yapabilir veya tuzu direk yaranın üzerine koyabilirsiniz. Her ne kadar can acıtıcı olsa da yaranın mikrobunun alınması ve hızlı iyileşmesi için etkili bir yoldur. Asitli, baharatlı, sert, aşırı sıcak ve tuzlu gıdalar tüketmekten uzak durmalı. Sert diş fırçası yerine yumuşak olanını tercih edebilir ve mümkünse ağız temizliği için misvak kullanılabilir. Ağrıyı azaltmak amacıyla uyuşturucu özelliği olan jel ve spreyler kullanılabilir. Pamuğa batırılmış oksijenli su ile yarayı temizleyip üzerine su-karbonat karışımından oluşan krem sürülebilir.
]]>
Ağızda Sürekli Aft Çıkması https://www.aft.gen.tr/agizda-surekli-aft-cikmasi.html Wed, 21 Nov 2018 06:06:13 +0000 Ağzınızda etrafı kırmızı bir çizgiyle çevrili sarımsı beyaz fibrinli veziküller beliriyorsa, yani bir çok insanın yaşadığı ağızda sürekli aft çıkması ile ilgili problemleriniz varsa size bir sürü neden sunulur am Ağzınızda etrafı kırmızı bir çizgiyle çevrili sarımsı beyaz fibrinli veziküller beliriyorsa, yani bir çok insanın yaşadığı ağızda sürekli aft çıkması ile ilgili problemleriniz varsa size bir sürü neden sunulur ama bunların yaralarınız için kesin bir çözüm bulunmasına sebebiyet verdiği görülmez. Doktorunuzun yazdığı bir takım kremlerle bu keskin ağrıyı azaltabilirsiniz ya da evde uygulayacağınız yöntemlerle eski sağlıklı ağzınıza kavuşmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Elbette ki her durumda olması gerektiği gibi bu hastalığınızda da öncelikli olarak sebep belirlenmeli ve buna göre hareket edilmelidir.
 
 Ağızda aft çıkmasının nedenleri
 • Vitamin, demir eksikliği
 • Fiziksel travma
 • Behçet hastalığı
 • Bağışıklık yetmezliği
 • Bazı gıdalar
 • Hormon değişiklikleri
 • Mide mikrobu
 • Alerji
 • Stres ve kaygı
 • Sigara içmek
 • Bazı diş macunları
 Buna ek olarak daha birçok neden var. Eğer ağızda sürekli olarak aft çıkması problemini yaşıyorsanız bir doktora görünmelisiniz. Tabii bu  süreden önce  acınızı hafifletmek ve hastalık süresini en aza  indirmek için yapılabileceklerde mevcut.

Ağızda Sürekli Aft Çıkması Ağızda aft ağrısını azaltmak için yapılabilecekler,
 • Su ile karbonatı karıştırarak ince bir krem elde edebilir ve kremi aftın üstüne sürebilirsiniz.
 • Yarım bardak suya yarım kaşık tuz koyabilir ve oluşan karışımla günde üç kere gargara yapabilirsiniz.
 • Sıcak ve tahriş edici gıdalardan kaçınabilirsiniz.
 • Eğer doktorunuz önerirse bazı çeşit antibiyotikleri kullanmakta da fayda vardır.
]]>
Aft İçin Krem https://www.aft.gen.tr/aft-icin-krem.html Wed, 21 Nov 2018 11:32:54 +0000 Aft için krem, Aft ağız içerisinde dudaklarda, yumuşak damakta, yanaklarda ve dilde görülen kırmızımsı sarı renkte olan iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanmalar başka hastalıkların tetiklemesi ile de olabilir, stres ve travmaya d Aft için krem, Aft ağız içerisinde dudaklarda, yumuşak damakta, yanaklarda ve dilde görülen kırmızımsı sarı renkte olan iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanmalar başka hastalıkların tetiklemesi ile de olabilir, stres ve travmaya dayalı psikolojikte olabilir veya alerjik ve yerdiğimiz yiyeceklere bağlıda oluşabilir. Aft hastalığının kanıtlanmış bir nedeni ve sonucu olmadığından tam bir tedavisi yoktur. Ancak tıp da gelişen teknoloji ile tedavi edilebilmesi için ilerleme sürecini durdurabilecek krem çeşitleri üretilmiştir. Kesin bir ilacı bulunmayan bu hastalık başka kişilere bulaşma riski yoktur. Yalnız olan kişide bir veya birden fazla olması ve dikkat etmeyip gereken önlemleri almaması sonucu ağız içerisinde iltihapların patlaması sonucu aftlar da çoğalmalar görülebilir.

Aft kremleri olarak kullanılan ilaçlar;
 • Karbonat ve su karıştırılarak doğal yapılan krem,
 • Anestezi kremler,
 • Oralmedic krem,
 • Kenacort krem, bunların başlıcalarıdır.
Yukarıda bahsettiğimiz kremler içerisinde özellikle Oralmedic krem, B12 eksikliği olan ve yumuşak damağı ince olan hastalarda oldukça etkili bir ilaçtır. belki başlarda kullanımı şiddetli acı verse de beş dakika içerisinde aftlarınız ağız içerindeki etkisi azalır ve ağrıları hafifler.

Bir diğer krem Kenacort ise bir çok hekimin kullandığı ve Türkiye' de en çok tercih edilen ilaçtır. En sık rastlanılan ağız içi rahatsızlığı aftların tedavisinde oldukça etkili olan bu ilacın hasta kişi tarafından nasıl kullanıldığı önemlidir. Öncelikle hekim tarafından muayene edilen aftlarınıza yine hekim tarafından size uygulanacak yerlerin yani aftların durumuna göre dozlar belirlenmelidir. Bu doğrultuda aftlı hasta kremi nasıl ve ne şekilde kullanacağını bilir ve ona göre kremi kullanmaya başlar.

Aft İçin KremAft kremi kullanırken dikkat edilecek hususlar;
 • Aft bölgesi dışına taşırmadan sürülmelidir. 
 • Hekiminizin reçetede belirttiği gibi kullanılmalıdır.
 • Sadece yara üzerine uygulanmalıdır. 
 • Alerjik durumlarınız var ise hekime söylenmelidir.
 • Kremin uygulandığı bölgeye tampon yada plastik sargı kullanılmamalıdır.
 • Aft yarasının üzerine sürülen krem üzeri kapatılmamalı veya örtülmemelidir. 
 • Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde kullanılmaması gerekir.(kanıtlanmış bir yan etkisi yoktur.)
Kenacort ilacının yan etkileri;
 • yanaklarda, yüzde, dil ve dudaklarda şişliklere neden olabilir.
 • ürtiker,
 • nefes alıp vermede zorluklar görülebilir. 
 • yani alerjik reaksiyonlar görülebilir.
Daha öncede belirttiğimiz gibi kesin bir tedavisi yada ilacı yoktur. Ama süreci yavaşlatan bu krem ilaçlar sadece kendi başına asla yeterli değildir. O yüzdende ağız içi bakımının hijyenin ve diş macunu kullanımına dikkat edilmelidir. En az haftada iki veya üç kere gargara solüsyonlar kullanılmalıdır. Böylelikle ağız içerisine uygulanan kremler aftlara müdahale ederken, gargara solüsyonlar ile ağzın geneli temizlenmiş olur. Aftların kremlerle iyileşme süresi akut yada kronik oluşuna göre değişir. Genellikle akut aflarda krem tedavisi ve solüsyon gargara tedavisi hekim desteği ile yapılır ise üç gün ile on gün arasında iyileşme gösterir ve hasta aftlarından kurtulur. Kronik vakıalarda ise süre bir ay veya daha uzun sürebilir. Ağız içerisinde aftlar tek tek de çıkabilir. Kümeler halinde de oluşabilir. Tek çıkanlarda krem uygulaması daha kolay ve basit olur. Ama kümeler halinde olan aftlar da süreç bayağı bir uzayacağından gargara solüsyonları düzenli kullanmak çok önemlidir. Bunun yanında yediğiniz gıdaların çok sıcak olmamasına, kesici olmamasına ve sıvı olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca alerjik gıdalar dediğimiz ve alerjiniz olan ürünlerden de uzak durmalısınız. Aftların azarak yenilememesi için bir diğer dikkat edilecek hususta çok asidik gıdala]]> Aft İlacı https://www.aft.gen.tr/aft-ilaci.html Thu, 22 Nov 2018 09:24:42 +0000 Aft İlacı, Aft ağız içinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, yumuşak damakta, dil üzerinde ve diş etlerinde görülen sarı, kırmızı hale ile çevrili oldukça acı veren ülserleşmiş lezyonlardır. Bayanlarda daha ço Aft İlacı, Aft ağız içinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, yumuşak damakta, dil üzerinde ve diş etlerinde görülen sarı, kırmızı hale ile çevrili oldukça acı veren ülserleşmiş lezyonlardır. Bayanlarda daha çok görülür ve toplumun yüzde on sekiz veya yirmisinde görülmektedir. Bir çok araştırmalar yapılmış fakat aftın neden çıktığı belirlenememiştir. Aft yaralarının seyrini ve kötüleştirici sebeplere rastlanmış olup herhangi bir mikrop ve virüsten olmadığı anlaşılmıştır.

Aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren nedenler 
 • Stres: Özelikle bayanlarda adet dönemi öncesi sıkıntıları aft yaralarını hızlandırıyor.
 • Diş macunu: Diş macunlarının temizleme özelliğini ve köpüğü için içine katılan sodyum lauryl sulhate (SLS) mukoza hücrelerinin yıkımını sağlayan tahriş edici bir kimyasaldır. SLS aft üzerinde etkileşme birebir etki yapmaktadır.
 • Yiyecekler: Ekşi, tuzlu sirkeli ve asitli yiyecekler.
 • Travma: Sert yiyeceklerin tahrişi, vurma, dudak ve dil ısırma.
Diğer nedenler ise B12 ve demir eksikliği, alkol, sigara kullanımı gibi alışkanlıklar aft oluşumuna sebep olabiliyor.

Aft ilacı ve tedavisi: Aft tedavisi ve ilacı yoktur. Aft normalde on gün içinde kendiliğinden geçer. Fakat aft yaralarını biraz olsun rahatlatmak, acısını azaltmak açısından bazı uygulamalar vardır.

Aft İlacıAft ilacı olmadığı halde Aftı rahatlatıcı bazı uygulamalar vardır
 • Karbonatlı su ile hazırlanan bir krem yaralar üstüne ince bir tabaka halinde sürülebilir.
 • Yarım bardak suya, yarım kaşık tuz  konularak günde üç kez gargara yapılabilir.
 • Sert, sıcak ve asitli yiyecekler uzak durarak.
 • Özellikle aft başlangıcında tetrasiklin tableti suda eritilerek gargara yapmak aftın büyümesini ve ağrıyı  azaltır.
 • Tetrasiklin şurupla hazırlanan 12,500 ünite nystatin, 1,25 mg diphenhydramine ve 0,25 mg/m hydrocortisone karışımı shotgun solusyonu olarak kullanılabilir.
]]> Çocuklarda Aft https://www.aft.gen.tr/cocuklarda-aft.html Fri, 23 Nov 2018 09:04:40 +0000 Çocuklarda Aft, Çocukların ağzında meydana gelen bu yaralar ağız ülseri olarak bilinir. Bebeklerde küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıksa da, anne sütünün koruyucu etkisi ile kolay iyileşir. Bebeğin sütten
Çocuklarda Aft, Çocukların ağzında meydana gelen bu yaralar ağız ülseri olarak bilinir. Bebeklerde küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıksa da, anne sütünün koruyucu etkisi ile kolay iyileşir. Bebeğin sütten kesilmesinden sonra bağışıklık sistemi tam olarak yerinde değildir. Çocuğun iyi beslenmesi ve ağız içi aftlarına karşı korunaklı hale gelmesi için yeterli düzeyde beslenmesi gerekir. Çocuklarda aft ağız içinde tek bir yerde olabileceği gibi küme küme olarakta çıkabilir. Aftlar nohut büyüklüğüne ulaşmadığı sürece ciddi bir sorun teşkil etmez. Fakat bebekler de beslenme sorunu oluşturacağından dikkat edilmesi gerekir. 

Çocuklarda ortaya çıkan aftlar, beyaz sarı renkler de küçük kızarıklıklar şeklinde gelişir. Çocuklarda aftlar yanak içlerinde ve dudak içlerinde görülür. Bunların yanında diş eti, dil, dil altı ve damakta, nadiren de bademcik bölgesi ortaya çıkar. Aftlar yumuşak doku hastalığıdır. Genel olarak mercimek büyüklüğüne ulaştığında kendiliğinden iyileşir. Fakat iyileşene kadar çocukların zayıflamasına neden olur.  Çoçukların ağızlarında meydana gele aftlar çocuğun beslenme ihtiyacına engel olur. Bu durum diğer sorunların ortaya çıkmasına neden olur. İnsan vücudunda ağız oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Özellikle çocuklarda ağız içi yapısı daha hassastır. Bu durumda çocuklarda aft ihtimali daha fazladır. Yapılan araştırmalar da aftların uçuk gibi temas ile geçmediğini ortaya koymuştur. 

Çocuklar da aft neden olur

Çocuğunuzun günlük yaşam konforunu alt üst eden aftların nedeni genel olarak bakımsızlık olarak değerlendirilir. Detaylı açıklama yapmak gerekir ise; 

Çocuklarda bağışıklık sistemi; bebeklerde bağışılık sistemi tam olarak gelişmez. İlerleyen yaşlarla birlikle gelişim tamamlandığında ergenlikle birlikte tam bağışıklık elde edilir. Bu dönem boyunca zaman zaman çocuklar aftlara maruz kalırlar. gelişmediği için ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Genetik faktörler; Bütün benzerliklerde olduğu gibi aftların çıkışında genetik faktörler önem arz eder. Ailesel yatkınlık ve streste bazen aftların ortaya çıkışında etkendir. Bunun yanın da dişler tarafından ısırılan yanak ve dilde de aftlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca çocuklarda viral enfeksiyon, besin alerjisi, protein eksikliği de (et, süt, yumurta) çocuklarda aft oluşumuna neden olmaktadır.

Çocuklarda AftÇocuklar da aft tedavisi nasıl yapılmalıdır

Genel olarak çocuklar da meydana gelen aftlar bir hafta ile on gün arasında kendiliğinden geçer. Kızarıklık olarak başlayan bu yaralar bir kaç gün içinde büyüyerek mercimek büyüklüğüne ulaşır. İlk başlangıçta kaşıntı şeklinde ortaya çıkarken aft büyüdükçe ağrı meydana gelir. Dördüncü günden sonra ağrı hafiflemektedir. Fakat iyileşmenin hızlanması için çeşitli tedaviler de uygulamak mümkündür. Bunun için ilk olarak aft üzerine buz koymak gerekir, böylece ağrı hafifleyecektir. Bunun yanında hafif, asitsiz tatlılar da ağrıyı hafifletecektir. Bu durumlara rağmen geçmeyen çocuk aftları için eczaneler de satılan kenakort isimli krem'i alarak çocuğun aftının üzerine yatarken sürün ertesi sabah aftların hafiflediği görülecektir. Bu krem yaraların ağız muzokası ile temasını keserek iyileşmenin hızlanmasını sağlamaktadır.

Aftların tedavisi için doktora ne zaman gidilmelidir

Çocukların genel sağlık sorunları ile yakından ilgilenmek gerekir. Bazen basit görülen bir hastalık çocuklarda hayati tehlike oluşturabilir. Yetişkin gibi düşünmemek gerekir. Eğer çocuk ağzında aftlar iki hafta boyunca görülmüş ve iyileşmemiş ise; aft giderek büyüyor ise mutlaka doktora başvurmalısınız. Çocukta mide mikrobu olabilir, bu mikroptan kurtulana kadar aftlar devam edecektir. Bununla birlikte çocukta meydana gelen ateş, kusma, ağız içi şişliği, isilik gibi sorunlar var ise doktorunuza bildir]]> Ağızda Aft https://www.aft.gen.tr/agizda-aft.html Fri, 23 Nov 2018 23:13:04 +0000 Ağızda aft, tıpta aftöz ülser olarak tanımlanan aft, ağız içinde oluşan, ağrılı yaralardır. Klasik olarak gelişen ağız aftı, ağız içinde muloza tabakası üzerinde, kırmızı, oval ve sınırlı şekilde olu Ağızda aft, tıpta aftöz ülser olarak tanımlanan aft, ağız içinde oluşan, ağrılı yaralardır. Klasik olarak gelişen ağız aftı, ağız içinde muloza tabakası üzerinde, kırmızı, oval ve sınırlı şekilde oluşan yaralar halinde görülür. Toplam nüfusun yaklaşık %20-40'ında yaşamın bir döneminde ağızda afta rastlanmaktadır. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülen ağız aftı, yanak ısırma, dudak yeme, aşırı baharat, aşırı sıcak-soğuk, kahve, çikolata gibi bazı gıdalara karşı hassasiyet, vitamin ya da mineral eksikliği, hormon düzensizlikleri, kullanılan bazı diş macunları, bazı ilaçlar, gargaralar ağızda afta yol açabilmektedir. Ayrıca daha farklı nedenlerden dolayı da ağızda aft oluşabilir.

Ağızda aft, kadınların haricinde çocukluk ve ergenlik döneminde de sık görülen bir problemdir. Aft nedenleri arasında genetik, çevresel etkenler de sayılsa da aslında aftın neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Sayılan nedenlere ilaveten stres, kaygı gibi durumlarda afta yol açabilir.

Ağızda aftın diğer nedenleri

Helicobacter pylori: Mide ülserine sıkça neden olan helicobacter pylori adlı bakteri ağızda afta da neden olabilir. Bununla birlikte ülseratif kolitle beraber kronik iltihabi bağırsak hastalığı olarak tanımlanan Crohn hastalığı da ağız içinde nükseden aftlara yol açabilir.

Behçet hastalığı: Genital bölgede oluşum gösteren yaralar, göz iltihabı ve ağızda aft Behçet hastalığı nedeniyle oluşum gösterebilir. Ağızda aft Behçet hastalığının tipik belirtileri arasındadır.

Çölyak hastalığı: Glüten intoleransı sebebiyle bağırsaklarda problemlere yol açan çölyak hastalığında bazı vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilimini zorlaştıran aft yaralarına sebep olabilir.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması: Bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar ve enfeksiyon durumlarında ağızda aft oluşabilir.

Ağız bakım ürünleri: İçeriğinde sodyum lauril sülfat bulunan macunlar ya da gargara suları ağızda aft riskini arttırabilir. Bu tarz ürünler kullanılacağı zaman içeriğine mutlaka bakılmalıdır.

Adet dönemi: Adet döneminde vücutta yaşanan hormonal dengesizlikler ağızda afta yol açabilir.

Mineral ve vitamin eksiklikleri: Folik asit, demir, çinko ve B 12 eksikliği ağızda aft riskini arttırabilir.

Kırık diş: Sürekli yanağı ısırmaya yol açan kırık diş, çarpıl dişler ya da implant ve kaplama gibi durumlarda ağızda aft riski artabilir.

Ağızda aft tedavisi

Aft tedavisi ağızda oluşan aft yaralarının nedenine bağlı olarak değişebilir. Tüketilen gıdalarda ya da ağız bakım ürünelrinde yapılan değişiklikler aft yaraları tedavisi için faydalı olabilir. Ağızda aft için evde bazı tedavi yöntemleri denenebilir. Ancak evde denenen yöntemlere rağmen aft geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

 • 250 ml suyun içine 1 çay kaşığı tuz eklenerek ağız gargarası olarak kullanılabilir.
 • Eczanelerden aft üzerine direk uygulanabilecek, aftın uyuşmasını sağlayacak merhem ya da jeller temine dilerek kullanılabilir.
 • Doktor tarafından lezyonların üzerine gümüş nitrat uygulaması yapılabilir.
 • Yaraların kısa zaman içinde geçmesini sağlayan ilaçlar reçete edilebilir.
 • Antiseptik ağız gargaraları kullanılabilir.
 • Şiddetli ağrılar için ağrı kesiciler reçete dilebilir.

Ağızda AftAğızda afttan korunmak için neler yapılmalıdır

 • Dişler ve diş etleri düzenli olarak uzman bir doktor tarafından kontrole gidilmelidir.
 • Stresten uzak kalınmaya çalışılmalıdır.
 • Kullanılan diş macunu ve gargara suyunun sodyum lauril sülfat içermemesine dikkat edilmelidir.
 • Vitamin ve mineral eksikliği varsa doktor kontrolüyle takviye alınmalıdır.
 • Mukoza tabakasını tahriş edebilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.
]]>
Karadut Şurubu Aft https://www.aft.gen.tr/karadut-surubu-aft.html Sat, 24 Nov 2018 19:00:29 +0000 Karadut şurubu Aft: Karaduttan elde edilen bu öz sağlık açısından çok faydalıdır. İçeriğinde bulunan yüksek antioksidan özelliği sodyum, potasyum ve nisain içerir yüksek değerli mineral, magnezyum, demir, bakır, çinko, sel Karadut şurubu Aft: Karaduttan elde edilen bu öz sağlık açısından çok faydalıdır. İçeriğinde bulunan yüksek antioksidan özelliği sodyum, potasyum ve nisain içerir yüksek değerli mineral, magnezyum, demir, bakır, çinko, selenyum, ve karo-ten açısından çok zengin bir meyvedir. Karadut meyvesi bir çok meyvenin aksine zeaksantin ve luti içermediğinden diyet yapanlar da gönül rahatlığıyla tüketebilir. Karadut halk arasında böğürtlen olarak da bilir. Zahmetsiz ve kolay yetiştirilen bir bitkidir. Kıraç alanlarda yetişen karadut lezzetlidir ve çocukla severek tüketir. Hassas bir yapıya sahip olduğu için taze iken  çabuk tüketmekte fayda vardır yoksa kısa sürede bozulacaktır. Karadut şurup yapılarak kış aylarında tüketilmek üzere muhafaza edilebilir. 

Karadut şurubu nasıl yapılır: Karadut temiz bir tülbent yardımıyla sıkılarak suyu çıkarılır. Karadut'un özü ölçüsünde bir miktar şeker koyularak kaynatılır, kaynayan karışım ocaktan alınır soğudun da kavanozlara konulup ağzı sıkıca kapatılarak buzdolabına muhafaza edilir. İhtiyaç oldukça tüketilir. 

Karadut Şurubu AftKaradut şurubunun faydaları nelerdir
 • Aft diye bilinen ağız içinde oluşan yaralara çok iyi gelmektedir. Ağız ve diş sağlığı için önemlidir. Özellikle diş eti kanamalarına iyi gelir.
 • Çok etkili bir antiseptiktir. 
 • Kış aylarında grip nezle gibi hastalıklara tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Solunum yolu rahatsızlıkları astım ve bronşit gibi hastalıklara tedavisinde kullanılır.
 • Karadut şurubu sinir sistemi üzerinde etkilidir. Sinirleri rahatlatır stres ve ruhu sıkıntıları hafifletir.
 • Uyku düzensizliğine yardımcı olmaktadır.
 • Çok etkili bir antioksidan olduğundan cildin yıpranan dokularının yeniden onarılmasını sağlar. İçinde bulunan C ve A vitamini cildin kalojen üretmesine sağlar böylelikle cilt daha sağlıklı ve genç görünür.
 • Karadut özü yada karadut tüketen kişilerde cildin UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlar.
Karadut şurubu yaraların iyileşmesine sağlar, saç ve kemik sağlığı açısından faydalıdır, kansere karşı koruyucu etkisi bilinmektedir, yüksek miktarda lif içeriğinden dolayı cildin elastikiyetinin artmasına yardımcı olduğu için cilt maskesinde sıklıkla kullanılmaktadır, hemoroid rahatsızlıkları olanlara iyi gelir. Karadut şurubu sofralarımızdan eksik etmeyeceğimiz lezzeti bakımından da severek tüketilebilecek çok sağlıklı bir şifa deposudur.
]]>
Aft Spreyi https://www.aft.gen.tr/aft-spreyi.html Sun, 25 Nov 2018 14:55:24 +0000 Aft spreyi: Aft diye bilinen ağız yaraları ağızda, dil, diş eti, yanak, damak gibi bölgelerde meydana gelen mukozal bir hastalıktır. Kişinin yemek yemesine bir şeyler içmesine konuşmasına engel olmakla birlikte  kişi bazen tük Aft spreyi: Aft diye bilinen ağız yaraları ağızda, dil, diş eti, yanak, damak gibi bölgelerde meydana gelen mukozal bir hastalıktır. Kişinin yemek yemesine bir şeyler içmesine konuşmasına engel olmakla birlikte  kişi bazen tükürük salgılarını bile kontrol edememektir. Bayanlarda daha sık görülen aft hastalığı tek başına ola bildiği gibi çok sayıda da çıkabiliyor. Toplumda sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Demir ve vitamin eksikliği ağızdaki yaraları tetikleyebilir. Beslenme alışkanlığı bu hastalıkta önemli rol oynamaktadır. Yanlışlıkla yanağı  ısırma, çok sıcak yiyecek veya içecekler, ağız içinin tahriş olması, protez dişler,ağız içindeki yaralara neden olabilen fiziksel travma örneklerindendir. Asitli yiyecek ve içecekler, sirkeli soslar, tuzlu ve baharatlı acılı yiyecekler, turşu, kimyasal içeren hazır gıdalar, aft oluşmasını tetikleyebilir. Kendinizi gözlemleyerek bünyenizin neler yedikten sonra ağız yaralarına sebep olduğunu saptayabilir ona göre tedbir alabilirsiniz. Hormonsal değişiklikler örneğin ergenlik dönemi veya kadınlarda adet döneminde ağız yarasının çıkmasına fazla rastlanır. Ağız hijyenine ve bakımına önem göstererek aft oluşumunun önüne geçebilirsiniz.
 • Aft SpreyiTantum verde sprey. 
 • Kloroben/Farhex/Klorhex sprey. Yemeklerden önce (klorhex hariç) günde bir kaç kez aft üzerine sıkılarak kullanılarak enfekte olması önlenebilir lokal olarak ağrıyı keseceğinden yemek yeme kolaylaşacaktır.
 • "2% hydrogen peroxide" solosyununa batırılan pamuk veya gazlı bez ile aft bölgesi temizlenebilir.
 • Yemeklerden önce aft bölgesine"xylocaine" solüsyonu yada ağız için hazırlanan anestezik kremler kullanılabilir.
 • "Gly-oxide","Cankaid","Ambesol" gibi ağız içi kremler kullanılbilir 
 • "Betamethasone syrup" ile gargara yapmak aftın büyümesini önler ağrıyı hafifletir.
 • "Chlorhexadine"gargaralar iyileşme periyotunu kısaltır.
 • Doktor tarafından tavsiye edilirse bazı antibiyotiklerin kullanımında faydalıdır.
]]>
Hamilelikte Aft https://www.aft.gen.tr/hamilelikte-aft.html Sun, 25 Nov 2018 21:37:39 +0000 Hamilelikte aft ağız içinde sık sık yanak ve dudak mukozasında, dilin üstünde, damakta, diş eti üstünde rastlanan soluk sarı-kırmızı renkli epeyce ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18- %20 az veya çok fazla Hamilelikte aft ağız içinde sık sık yanak ve dudak mukozasında, dilin üstünde, damakta, diş eti üstünde rastlanan soluk sarı-kırmızı renkli epeyce ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18- %20 az veya çok fazla aft problemi ile karşın karşıyadır. Bayanlarda erkeklere göre daha sık rastlanır. Aft genelde tek olarak seyretse de aynı zamanda ansızın çok alanda ansızın görülebilmektedir. 
  
Aftın oluş nedenini kesinleştirmek amaçlı farklı araştırmalar yapılmıştır. Fakat aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici pek çok etken faktör saptanmasına karşın oluş sebebi tam anlamıyla belirlenememiştir. Bu sebeple aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden belirtmek olasıdır. 
  
Aft oluşumunda hangi etmenler önemlidir 
  
Stres,

Günümüzde migren, fazla kan basıncı ve gastrit benzeri pek çok sağlık sorununun sebepleri içinde olan aft oluşmasının en ciddi nedenlerinden birisidir. Gebelerde premenstural gerginlik(adet öncesi aşama) da aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir. 

Yiyecek türleri,

Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler benzeri ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran ciddi etmenler içinde sayılmaktadır. Bunların yanında birtakım bünyeler amaçlı alerjik olabilen siyah buğday, çavdar, arpa, çikolata, soya, kabuğu olan deniz canlıları, fındık, domates, birtakım patlıcan, elma, incir, peynir benzeri yiyecekle.de aft oluşumunu hızlandırırlar. 

Travma,

Yanak, dudak ısırma ve dilin katı yiyecekler ile tahrişi ve sert diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu aft amaçlı uyumlu tabanın oluşmasına destekçi olurlar. 

Diş macunu,

Diş macunlarının silme özelliğini artırmak amaçlı köpük yapıcı olarak yapılarına dahil olan "sodyum lauryl sulhate" maddesi yani SLS mukoza hücresinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu açısından doğruca etkin durumda olan bir maddedir. Özellikle aft problemi olan bireylerin kullanabilmesi amaçlı daha az oranda (%1.25) SLS içerir diş macunları üretilmektedir. (Tom's of Maine Natural Toothpaste,Ağızdan-B Sensitive Fluoride Toothpaste.) 

Sistemik hastalıklar,

Behçet Hastalığı: Retinit, jenital ülser, konjuktivit, lokositoz benzeri, pekçok sistemik bulgular yakınında ağız içinde meydana gelen tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır. Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla beraber de tekrarlayıcı aftlar görülebilmektedir. 

Hamilelikte aft ,

B12 vitamini ve demir noksanlığı, sigara içme, tütün çiğnemenin benzeri alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda yer alan ciddi etmenler olduğu bilinmektedir.  Piyojenik granüloma, ağız içinde en fazla diş etinde ve dudakta görülmektedir. Gebelik ve doğum kontrolü hapları kullananlarda olduğu benzeri hormonsal değişikliklere ilişkili meydana gelen formuna granüloma gravidarum (gingivanın gebelik tümörü) ismi verilir. Genelde kırmızı mor renkte, üzeri ülsere, kanamalı 1 cm dolaylarında boyutlarda lezyonlardır. Genelde gebeliğin önce 3. ayından sonraki dönemlerinde oluşur. Aftlar ve aftöz ülserlerle, ağız içinde yara ve uçuk (herpes) benzeri öbür lezyonlarla, travmatik ülserlerle ayırt edilmesi gereklidir. Piyojenik granüloma oluşmasında etkin etmenler içinde ağız ve diş bakımının temizliğinin iyi olmaması, ağız içinde başka maddeler, diş taşları, gebelik ve öbür hormonsal farklılıklar sayılabilir. 

Hamilelikte AftHamilelikte aft  tedavisi,

Hamilelik sırasında piyojenik granülom genelde i]]> Aft Vitamin Eksikliği https://www.aft.gen.tr/aft-vitamin-eksikligi.html Mon, 26 Nov 2018 03:57:31 +0000 Aft vitamin eksikliği ve birçok nedenden kaynaklanan ağız yaralarıdır. Bu yaralara ağız ülseri de denmektedir. Tıp dünyasında daha tam olarak nedeni bulunamamıştır. Bu yaraların ortası beyaz, sarı ya da gri renkte olabilir. Aft vitamin eksikliği ve birçok nedenden kaynaklanan ağız yaralarıdır. Bu yaralara ağız ülseri de denmektedir. Tıp dünyasında daha tam olarak nedeni bulunamamıştır. Bu yaraların ortası beyaz, sarı ya da gri renkte olabilir. Uçuk ile arasında bazı farklar vardır. Öncelikle bu yaralar çok can yakıcıdır ve ağzın iç kesimlerinde bulunurlar. Genelde dudak, yanak, dil, diş eti ve damak gibi bölgelerde ortaya çıkarlar. Çoğunlukla tek değil de 2-3 adet yara görülür. Bu aft denen ağız yaraları çocuklardan ergin insanlara kadar herkesi etkileyebilir. Çoğunlukla bayanlarda görülür. Bu yaraların iyileşme süresi 7-10 gün arasında oynama yapabilir. Bu yaraların tekrar ortaya çıkıp çıkmayacağı kişiden kişiye göre değişebilir. Bu yaraların 'nedeni tam bilinmiyor' tabirini kullanırken aslında bu yaralara neden olan birçok etken ve tetikleyici olaylar olduğu için tam olarak neden olduğuna kanaat getirilemiyor anlamında kullanılıyor. Başta vitamin eksikliğinden oluşmaktadır. Fakat vitamin eksikliği sadece tetikleyicidir. Bunun yanında ağız yaralarına diş macunundan tutun yenilen yiyeceklere kadar bir sürü neden olan faktör vardır. 

Aft Vitamin EksikliğiAfta Vitamin Eksikliği ile Birlikte Neden Olan Etmenler: Ağız yaraları yani aftlar bulaşıcı değillerdir. Başka ağız yaralarına neden olan bir etmen fiziksel travmalardır. Denildiği gibi bazı yiyecekler de ağız yaralarına sebebiyet verebilir. Çok sıcak veya çok soğuk yiyecek-içecekler, asit oranı yüksek içecekler, bazı soslar, çok baharatlı veya tuzlu yiyecekler, turşular, çerezler ve pek çok kimyasal madde içeren yiyecekler bunlara örnektir. Ağız yaralarına neden olan başka bir etmen de alerjilerdir. Özellikle yiyecek alerjileridir. Yiyecek alerjilerini en çok tetikleyen yiyecekler süt, fındık, fıstık, soya, balık, buğday veya kabuklu deniz ürünleri gibi ürünlerdir. Başka bir neden olan mide mikrobu da ağız yaralarına sebebiyet verebilir. Helikobakter pilori adıyla bilinen bu mide mikrobu, B12 gibi bazı vitamin eksikliklerinin yanı sıra ağız yaralarına da yol açabilmektedir. Sigarayı bırakan ya da sigara içmeye başlayan kişilerde de bu ağız yaralarının örnekleri görülebilir. Bazı insanlar sigara içmenin zararlarını anlarken sigarayı birden bırakmanın da ufak da olsa zarar verebileceğini düşünemiyorlar. Oysa ki sigarayı birden bırakan insanlarda bu aft denen ağız yaralarının görülmesi şansı çok yüksektir. Denildiği gibi bazı diş macunları da aftın oluşmasına neden olabilir. Özellikle içinde sodyum loril sülfat bulunduran diş macunu ya da gargara benzeri ürünlerin vitamin eksikliği ile birlikte afta neden oldukları görülmüştür. Ayrıca vitamin eksikliğinin yanı sıra demir eksikliği de afta neden olabilir. Bunun yanında vitamin eksikliği ile birlikte stres de afta neden olabilen çok büyük bir etkendir. Bağışıklık yetmezliğinin de aft ve benzeri hastalıklara sebebiyet verdiği görülmüştür. Birkaç hastalıkla birlikte aft da doğabilir. Örneğin Chron Hastalığı ya da Çölyak Hastalığı görülen insanlarda aftın da görüldüğü bilinmektedir. Bazı insanlarda vitamin eksikliği ve bu sayılan hiçbir problem görülmezken aft yaraları görülebilir. Bunun nedeni aft yaralarının genetik olarak da ortaya çıkabilmesidir. Aftın ortaya çıkma sebebinden en büyüğü vitamin eksikliğidir. Vitamin eksikliğinin yanında bu sayılan problemler de olursa aft görülmeme şansı yok denilecek kadar azdır. Genelde vitamin eksikliği varlığında bu problemler de görülmektedir.
]]>
Aft Yaraları https://www.aft.gen.tr/aft-yaralari.html Mon, 26 Nov 2018 19:30:23 +0000 Aft Yaraları, Aft Yaraları ağız içerisinde çok sık görülen genelde yanak ve dudak içerisinde, dil üzerinde, damak üzerinde ve diş eti üzerinde oluşan solgun sarı-kırmızı ve oldukça ağrılı enfeksiyon kapmış küçük a Aft Yaraları, Aft Yaraları ağız içerisinde çok sık görülen genelde yanak ve dudak içerisinde, dil üzerinde, damak üzerinde ve diş eti üzerinde oluşan solgun sarı-kırmızı ve oldukça ağrılı enfeksiyon kapmış küçük ağız yaralarıdır. Toplumun %15-20' si aft yaraları hastalığı ile karşı karşıyadır. Bu hastalık bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Hastada gülmeyi, konuşmayı, çiğnemeyi zorlaştırır. Kişi tedavi olması halinde bile 1-2 hafta boyunca varlığını göstermektedir. Aft yaraları genellikle ağız içerisinde tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden meydana gelebilir. Aft yaraları meydana geldiği zaman bu durumun daha kötü bir hal almamasına neden olan birçok durum vardır. Aft yaraları başlarda tıbbı bakımdan çok ciddi görülmeyen bir hastalıktır ama ilerledikçe ağız içinde ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Bu durumlara rağmen tıbbı olarak aft yaralarının nedeni tam olarak saptanamamıştır. Bakteri yada bir virüs olmadığı için kişiden kişiye bulaşması söz konusu değildir.

Aft YaralarıAft Yaraları Oluşmasındaki Faktörler
 • Stres: Günümüzde migren,yüksek tansiyon, iş hayatı, günlük yaşantı içerisindeki insanlarla oluşan diyalog gibi sorunlar kişi üzerinde strese ve asabiyet haline neden olur bunun sonucunda kişide aft yaraları meydana gelir.
 • Yiyecekler: limon, portakal, mandalina, sirke, fast food yiyecekler, sirke, tuzlu ve baharatlı çerezler ağız içerisini tahriş edebilecek yiyecekler arasındadır. Bunlar aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arsında sayılmaktadır. Bunların yanı sıra bazı kişilerin bünyesi tarafından alerjik reaksiyon gösteren kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, incir gibi yiyecekler de aft yaraları oluşumunda etkili rol oynar.
 • Travma: Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin ağız içine verdiği tahriş edici zarar ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan parotezlerin neden olduğu varlıklar aft yaraları için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar. 
 • Diş macunu: Diş macunlarının iyi bir diş temizleme yapması için özelliğini artırmak amacıyla içerisine katılan bazı maddeler ağız içerisindeki  hücrelerinin hasar görmesini sağlayan tahriş edici maddeler olarak görülür.
 • Sistemik Hastalıklar: Vitamin ve demir eksikliği, sigara tüketimi gibi kişisel alışkanlıklar da aft yaraları oluşumuna yol açabilen faktörlerdir.
Tedavi: Aft yaraları hiç bir şekilde tedavi uygulanmasa dahi bir süre sonra (7-10 gün) kendiliğinden iyileşmektedir. Aft yaraları ile karşılaşan kişilerin aşağıdakilerden herhangi birini yaparak daha rahat bir süreç geçirmeleri mümkündür olacaktır:
 • Sıcak, asitli ve tahriş edici gıdalar tüketmekten kaçınmalıdır.
 • Yemeklerden önce ve sonra aft yaraları olan bölgeye hazırlanmış lokal uyuşturucu kremler veya spreyler uygulanabilir.
 • Aft yaralarının başlangıç sürecinde ağız için hazırlanmış gargara ile ağız içi temiz tutulmalı ve düzenli kullanılmalıdır.
 • Diğer etkili bir madde ise kabartma tozudur. Elinize 1 tutam kabartma tozu alın ve birkaç damla su ilave edin bu karışımı macun kıvamına gelene kadar parmaklarınızla ovalayın bölgeye sürün ve bastırın.
]]>
Aft Nasıl Geçer https://www.aft.gen.tr/aft-nasil-gecer.html Tue, 27 Nov 2018 10:27:04 +0000 Aft nasıl geçer, Aft hastalığı ağız içerisinde dilde yanaklarda dudaklarda ve yumuşak damakta meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genel yapısı itibarı ile sarı renkte etrafı kırmızımsı bir halka şeklinde olan aft yaraları, Aft nasıl geçer, Aft hastalığı ağız içerisinde dilde yanaklarda dudaklarda ve yumuşak damakta meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genel yapısı itibarı ile sarı renkte etrafı kırmızımsı bir halka şeklinde olan aft yaraları, nedeni bulunamamış bir hastalıktır. Bazen bazı hastalıkların habercisi olması yanında bazende hiçbir rahatsızlığı olmayan kişilerde de olma durumu söz konusudur. Her ne kadar günümüze kadar birçok araştırmacı aftların oluşum nedenini araştırsa da kesin bir sonuç elde edememiştir. Bu yüzdende tam tedavisi diyebileceğimiz bir tedavi yöntemi de yoktur. Aft görülen hastalarda genelde B12 vitamin eksikliği, yumuşak damak zarı yapısı veya behçet hastalığı gibi cilt hastalıkları görülebilir. Bunun yanında ileri yaşlarda da hiç bir hastalık bulunmayan yaşlılarda görülen aft tek tek yada kümeler halinde ağız içerisinde oluşabilir. Aft hastalığı kişinini bir çok işlevi yapmasını engeller ve hayatı yaşanmaz bir hale getirebilir. O yüzdende mutlaka tedavi edilmelidir. 

Ağız içerisinde aftların tedavi yöntemleri arasında;
 • Doğal yöntemler,
 • Kremler,
 • Gargaralar vardır. Özellikle evde de rahatlıkla hazırlayacağınız gargaralar hazırlayarak bu aftları tedavi edebilirsiniz. Tek tek olan aftlarda tedavi süreci gargara ve kremler ile bir hafta içerisinde rahatlıkla tedavi edilir ve iyileşir. 
Aftlar kendi içerisinde minör aft, majör aft ve Herpetiform aft olarak üçe ayrılır. Bu aftların hepsinin tedavi süreci değişkendir. En uzun süreni de yaşlılarda görülen afttır. Ortalama iyileşme süreci bir ay kadardır. Aft yaraları hastada ilk başta yanma kaşıntı ve kızarıklık olarak kendini gösterir. Özellikle dide ve yanaklarda oluşan aftlarda ağrıda gözlemlenebilir. ve yemek yemeyi zorlaştırabilir. O yüzdende ağız içerisinde aft olan kişilerin beslenme şekillerini değiştirmeleri gerekir.

Aft Nasıl GeçerAft hastalığını geçirmenin yolları;
 • Günlük bakım yani gargara en az günde üç defa yapılmalıdır. 
 • Diş fırçası ve macununun aftları acıtmayan türleri tercih edilmelidir.
 • Tahriş etmeyecek şekilde sıcak gıdalardan kaçınılmalıdır.,
 • Çok sert ve köşeli gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Vücutta vitamin eksikliği var ise vitamin desteği alınmalıdır. 
 • Sıvı yiyecekler tüketilmelidir.
 • Asitli gıdalardan uzak durulmalıdır. tahrişi engellemek için,
 • Ayrıca tıpta üretilen kremlerin hekim tarafından belirtilen şekilde dozları değiştirilmeden kullanılmalıdır. 
Bu bahsettiğimiz yöntemlerin hayatın geneline yayılması gerekir böylelikle bir hafta içerisinde oluşan aftlar tedavi edilebilir. Bunun dışında iki haftada bir tekrarlayan aftlarınız var ise Behçet hastalığının habercisi olabilir. Hemen hekiminize başvurmalısınız. Ayrıca yine tekrarlayan ve iyileşmeyen ağız içi aftlarınız var ise bu ağız kanseri riskini de oluşturabilir. Bu gibi belirtileri olan aft hastalarının beklemeden hekimlerine muayene olmaları gerekir. Aft rahatsızlığı aslında bulaşıcı bir hastalık değildir. Fakat ağız içerisinde oluşan aftlar için bahsettiğimiz önlemler alınmaz içi ağız içerisinde olan aftlar çoğalma eğilimi gösterebilir. Bu arada aft hastalığının nedeni belirlenemediği için kesin bir tedavisi bulunamamıştır. 

Aft nasıl geçer sorusunu birçok açıdan ele aldık ve siz okurlarımıza anlatmaya çalıştık. Aft çeşitleri çok farklılık gösterse de buradaki en önemli unsur bir hastalığın habercisi olup olmadığıdır. Bu konu netleşirse en azından doğru müdahaleler ile aftların iyileşme süresi hızlanabilir yada en azından yavaşlatılabilir. 

Aft hastalığına ayrıca bitkisel yani doğal yollar ile de müdahale edilebilir. Normalde aft hastalığı süreklilik arz eder vaziyette kişide görülmüyor ise ve tek tek oluşmuş ise su ve karbonat karıştırılarak yapılacak olan gargara ile, karadut suyu veya tuzlu su gargarası yapılarak ta aftlar ted]]> Geçmeyen Aft https://www.aft.gen.tr/gecmeyen-aft.html Tue, 27 Nov 2018 17:36:25 +0000 Geçmeyen aft, ağız içi yaraları ve aftlar, tam olarak ağzın yanak kısımlarında,dilde, yumuşak damakta ve dudaklarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Birçok aft yaralarında doku kaybı olabilmektedir. Her yaşta görülebilen b Geçmeyen aft, ağız içi yaraları ve aftlar, tam olarak ağzın yanak kısımlarında,dilde, yumuşak damakta ve dudaklarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Birçok aft yaralarında doku kaybı olabilmektedir. Her yaşta görülebilen bu rahatsızlık şiddetli ağrılara ve acılara neden olur. aftların neden oluştuğu ile ilgili kesin bir tanısı yoktur. Bu yüzdende tamamen tedavisi söz konusu değildir. Ortalama olarak aftlardaki iyileşme süresi yedi ile on gün arasında değişiklik gösterebilir. birde sürekli gargara ve kremli tedaviler uygulansa da bir türlü geçmeyen aftlar vardır. biz sizlere bugün bu rahatsızlığı anlatacağız. Geçmeyen aftlar genellikle başka bir hastalığın tetriklediği aftlardır. aftlar iki şekilde oluşur. biri kısa sürelerde iyileşen aftladır ve basit aftlar olarak bilinir. diğeri ise kompleks aftlardır ve belirli aralıklar ile sürekli kendisini yeniler. Geçmeyen aftlar özellikle ağız içinde ve genital bölgelerde görülür.

Geçmeyen AftGeçmeyen aftların belirtileri; 
 • Aşırı derecede şiddetli ağrılar,
 • Aftla ilişik başka sorun görülmemiştir.
Geçmeyen aftlar yani tekrarlayan aftlar çocuklarda ve altta başka hastalıkların tetiklediği hastalarda oluşur. Geçmeyen aftlar sınıfına girebilmesi için hastanın en az bir yıl içerisinde üç defadan fazla aft hastalığına yakalanmış olması gerekir. Geçmeyen aftlarda hastada belirli hastalıkların mutlaka araştırılması gerekir. Basit gibi gözüken aftlar başka hastalıkların tetiklemesi olabilir. Bu hastalıkların bazıları, Behçet hastalığı, çölyak hastalığı, sistemik hastalıklar, Ülseratif hastalıklar, Sweet sendromu, akatalazya, siklin nötropeni, myelodisplaziler, reiter hastalığı, agranulositoz hastalığı, pfaba sendromu, beslenme bozukluğu, magic sendromu gibi hastalıkların varlığı hastada mutlaka araştırılmalıdır. 

Geçmeyen aftların sebebi bu hastalıklardan birisi ise öncelik hastalığın tedavisine verilmeli ve gereken testler ve tanı konulduktan sonra ortaya çıkan hastalık ile aftlar beraber bir şekilde tedavi edilmelidir. Aksi şekilde direk aft tedavisi bir sonuç vermeyeceğinden altta yatan hastalık yeni aftlar çıkmasına neden olur. Özellikle Behçet hastalığında çıkan aftlar asla tam olarak iyileşmez ve sürekli kendini yeniler. Hastanın aft seyrinin düzene binmesi için alttaki hastalığın tedavi sürecine mutlaka başlanmalıdır. 
]]>
Dudakta Aft https://www.aft.gen.tr/dudakta-aft.html Wed, 28 Nov 2018 04:51:21 +0000 Dudakta aft, aft hastalığı ağız içi iltihaplanmasıdır ve genelliklede yanaklarda dudaklarda dilde ve yumuşak damakta olur. Aftlar her yaştan insanda görülebilecek bir hastalıktır ve bulaşıcı değildir. Aftlar ağız içerisind Dudakta aft, aft hastalığı ağız içi iltihaplanmasıdır ve genelliklede yanaklarda dudaklarda dilde ve yumuşak damakta olur. Aftlar her yaştan insanda görülebilecek bir hastalıktır ve bulaşıcı değildir. Aftlar ağız içerisinde iki üç mm büyüklüğünde sarımsı renkte etrafı kırmızımsı küresel bir şekle sahiptir. Aftlar kümeler halinde de, tek tek de görülebilir. Burada dikkat edilecek en önemli husus altında başka bir hastalığın olup olmadığıdır. Başka bir hastalığın tetiklediği bir aft değil ise iyileşme süresi ortalama on gündür. 

Aftların oluşum sebepleri;
 • Asitli yiyeceklerin çok tüketilmesi,
 • B12 ve B6 vitamin eksikliği,
 • Ağız içi bakımının yapılmaması,
 • Diş fırçalamada kullanılan macun ve fırçanın tahriş etmesi,
 • Stres,
 • Sinir,
 • Başka hastalığın tetiklemesi şeklinde görülebilir. 
Dudak aftları hemen dudağın ağız içi kısmında oluşan ve dişlerle teması halinde acı veren bir yapısı vardır. O yüzdende aftlı bölge iyileşene kadar asitli gıdalardan, çok sıcak yemeklerden ve kesici yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde ağız içerisinde aftlar patlayarak dağılım gösterebilir. Eğer aftlar sadece strese ve yorgunluğa dayalı ise geçiş süreleri çok uzun değildir. aftlar ağız bakımının iyi yapılmaması sonucunda oluşabilir. 

Dudak aftlarında yada diğer aftlarda iyileşme şekli farklı değildir. Dudak aftlarında kullanılan ilaçlar kremler ve gargaralardır. Bunların dışında birde doğal yollar ile yapılan gargara ve içeceklerde aftların iyileşmesine yardımcı olur. Kendisini sık sık tekrarlayan bir dudak aftınız var ise bunun sebebi büyük olasılıkla başka bir hastalığın tetiklemesidir. Özellikle behçet hastalığı gibi deri hastalıklarının etkisiyle aftlar oluşabilir. Sweet sendromu magic sendromu hatta çölyak hastalıkları da aft oluşumuna neden olabilir. 
Aftlar nedeni tam olarak belli olmayan hastalıklardır. O yüzdende tam bir tedavisi yoktur. Aft hastalığının enfeksiyonunu kurutmak için kullanılan kremler sadece aft yaralarına uygulanmalıdır. Başka yerlere teması çok can yakıcı olabilir. 
Dudakta AftDudaklarda aftlara özelikle sigara ve tütün kullanımı neden olmaktadır. Bunun da sebebi ağız içerisinde çekilen sigara dumanının tutulması veya tütünün dudak ve diş eti arasına sıkıştırılarak bekletilmesidir. Tütünün direk ağız içerisine yerleştirilmesi beraberinde dudak aftlarını getirir. Burada tedavi uygulanırken ve uygulandıktan sonra geçen aftların tekrar çıkmaması için düzenli ağız hijyenin yapılması gerekir. Aksi takdirde bu aftlar sürekli yenileyerek karşınıza çıkar. 
]]>
Aft Bitkisel Tedavi https://www.aft.gen.tr/aft-bitkisel-tedavi.html Wed, 28 Nov 2018 19:04:29 +0000 Aft bitkisel tedavi, tüketilen yiyecek ve içeceklerden zevk alamayacak kadar büyük sıkıntılara yol açan aft, birçok nedenden dolayı oluşabilir. Ağız içinde oluşan aftlar bazen kısa bir süre içinde iyileşirken, b Aft bitkisel tedavi, tüketilen yiyecek ve içeceklerden zevk alamayacak kadar büyük sıkıntılara yol açan aft, birçok nedenden dolayı oluşabilir. Ağız içinde oluşan aftlar bazen kısa bir süre içinde iyileşirken, bazen iyileşme süreci oldukça uzun ve sıkıntılı olur. Aft doku bozukluğundan kaynaklanan bir problemdir. Ağız hijyenine yeteri kadar önem vermemek, çok fazla sıcak ya da soğuk yiyecek içeceklerin tüketilmesi gibi daha pek çok neden afta yol açabilir. Aft ağız içinde orta kısmı beyaz veya sarı renkte meydana gelen yaralara verilen addır. Kadınlara oranla erkeklerde aft oluşumu riski daha fazladır. Ağız içinde hafif çıkıntı, acılı ve ağrılı kabarcıklar aftın en önemli belirtileridir. Aft sürekli tekrarlıyor ya da uzun süredir geçmiyorsa bazı kanser çeşitlerinin belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Afttan korunmak için beslenmeye özen gösterilmelidir. Sık aralıklarla antibiyotik kullanımı aft oluşumunu tetikleyebilir.

Aft bitkisel tedavi

Aftı iyileştirme özelliğine sahip olan en etkili yöntemlerden biri karbonattır. Karbonatın iyileştirici özelliğinden dolayı halk arasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Karbonat ağız içinin temizlenmesini sağlar. Ağız içinde oluşan aftın üzerine karbonat uygulanarak yaşanan ağrı ve acı dindirilebilir. Bunun haricinde tuzlu suyla gargara yapmak yine aft için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Tuzlu su başlangıçta biraz acıya yol açsa da oluşan yaraların çabucak ortadan kalkmasını sağlar. Ayva meyvesi ya da ayva kompostosu aft için kullanılabilecek bitkisel tedavilerden biridir. Ayva kompostosu içildiğinde yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Aft için bitkisel poşet çaylardan da yararlanılabilir. Özellikle siyah çay afta bağlı gelişen acıya karşı faydalıdır. Islak siyah çay poşeti aft üzerine koyularak 1 dakika bekletilir ve olumlu etkisinden yararlanılabilir. Afta iyi gelen diğer tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

Sirke: Sirkeyle gargara yapmak aftın iyileşme sürecini kısaltır. Bunun yanı sıra kuru üzüm, bal ve anason karıştırılarak bir macun elde edilir ve bu macun aftlara sürülerek yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.

Kekik: Kekik ağız içi hijyeni için oldukça değerli bir bitkidir. Aft oluşumlarında bolca kekik çiğnemek aftın iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca tekrarlamasını önler. Kekik, susam yağı ve sirkeyle hazırlanan karışımla gargara yapmak yine aft için uygulanan bitkisel tedaviler arasındadır.

Dut: Dut şurubu ağız içinde çıkan aftlar için faydalıdır. Pamuklu bir çubuk yardımıyla ağız içinde bulunan aftlara dut şurubu sürülebilir. Ya da dut şurubu bir kaşık olacak şekilde yutulabilir. Dut şurubu aft üzerinde iyileşme sürecini anında başlatan bir bitkisel tedavidir.

Karanfil: Karanfil aft için iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Karanfil, aft nedeniyle oluşan acıyı hafiflettiği gibi ağız içinde oluşan bakteriler üzerinde de etkilidir.

Maydanoz: Maydanoz yapraklarını çiğnemek aft için faydalıdır. İçeriğinde bol miktarda demir bulunur ve demir eksikliği nedeniyle oluşan aftın ortadan kalmasını sağlar.

Limon: Limon tıpkı sirke gibi aft üzerinde oldukça etkilidir. Limon suyuyla gargara yapıldığında ağız içinde çoğalan bakteriler canlılığını yitirir. Beraberinde düzenli limon tüketildiğinde aft sorunu yaşama riski azalabilir.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı pamuklu bir çubukla ağız içinde oluşan aftın üzerine sürülür. Gün içinde iki defa tekrarlandığında yaranın iyileşme süreci hızlanır.

Zerdeçal: Bir miktar zerdeçal tozu bir miktar suyla karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Elde edilen macun aft üzerine sürüldüğünde kısa sürede rahatlama sağlanır.

Aft Bitkisel TedaviKişniş otu tohumu: Aft bitkisel tedavisinde sıkça kullanılan bir bitkidir. 1 tatlı kaşığı kişniş otu tohum]]> Aft Yarası https://www.aft.gen.tr/aft-yarasi.html Wed, 28 Nov 2018 20:21:32 +0000 Aft yarası, ağızda çıkan yaralardır. Yanak, diş eti, dil ve ağız gibi yumuşak ve hassas bölgelerde çıkmaktadır. Ağzında aft çıkan kişiler yemek yerken bazı sorunlar yaşayabilir. Aynı şekilde sıvı tüketiminede engel ol Aft yarası, ağızda çıkan yaralardır. Yanak, diş eti, dil ve ağız gibi yumuşak ve hassas bölgelerde çıkmaktadır. Ağzında aft çıkan kişiler yemek yerken bazı sorunlar yaşayabilir. Aynı şekilde sıvı tüketiminede engel olabilmekle beraber, konuşma güçlüklerinede sebebiyet verebilmektedir. Bazı kişiler aftlar yüzünden  tükürük salgısının kontrolünde zorlanmalar bile yaşayabilmektedir. Aftlar toplumun dörtte birinde sıklıkla yaşanılan bir durumdur. Bayanlarda çıkma olasılığı her zaman daha yüksektir. Gülmeyi engelleyebilmekte ve bazen 1 - 2 hafta da bile iyileşmeyebilir. Bazen bir aft yarası tam iyileşecekken, bir diğeri de çıkabilir. Aft kesinlikle bulaşıcı değildir. Herhangi bir bakteri veya virüs çıkmasına sebep değildir. Ancak aft yaralarının tam olarak neyden kaynaklı çıktığı da bilinmemektedir.

Aft yaraları nasıl oluşur, 

Kullanılan diş macunları aftların çıkmasına sebep olabilmektedir. Bazı diş macunları içerisinde köpük artırıcı bulunan kimyasal maddeler ağız içerisine zarar vererek aftların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bir diğer unsur da stres. Yaşanılan sıkıntılar, kafa yorulan iş, okul, dersler, ev.. vs. bazen bedenen bazen de beynen bizleri yormaktadır. Yaşanılan yığın streslerde aftların oluşmasında etkili olan unsurlar arasındadır. Tüketilen gıdaların aft yaraları oluşturmaması için dikkat edilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var. Bazen bir domates bile aft yarası oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. Ama özellikle baharatlı, tuzlu, ekşili bazı ürünler bunlar cips, çerez, sirke olabilir, aft yaralarının oluşmasına neden olabilmektedirler. Sigara içerken yanlışlıkla tütün ısırma da aft yaralarının oluşmasına sebep olabilir. Sigaranın kendi bile bu yaralara ortam hazırlayan bir unsurdur. 

Aft YarasıAft yaraları nasıl tedavi edilir, 

Aft yarasının çıkma sebebi olarak vitamin eksikliği görülüyorsa eğer, vitamin takviyesi yapılmalıdır. Bunun dışında acı, ekşi yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Asitli gıdalar tüketilmemelidir. Aksi halde bu içecek ve yiyecekler aft yaralarını iyice tahriş edip hem acı yaşanmasına hem de iyileşme süresini uzatmasına sebep olacaktır. Aft yaralarının çıktığı yere su içerisine bir miktar karbonat ilave edip iyice karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımı ile sürülebilir. Karbonatlı su iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Bu yöntemler dışında bazı aft kremleri de bulunmaktadır. Hekim kontrolünde alınıp kullanılması her zaman için daha sağlıklı olacaktır.
]]>
Oral Aft https://www.aft.gen.tr/oral-aft.html Thu, 29 Nov 2018 14:46:11 +0000 Oral Aft, terimi ağız mukozasında ülserasyon anlamında kullanılır. "Stomatit" terimi ise mukoza inflamasyonu anlamında kullanılmaktadır ve "aftöz stomatit" terimide ağız mukozasında inflamasyon anlamında kullanılır. Genellikl Oral Aft, terimi ağız mukozasında ülserasyon anlamında kullanılır. "Stomatit" terimi ise mukoza inflamasyonu anlamında kullanılmaktadır ve "aftöz stomatit" terimide ağız mukozasında inflamasyon anlamında kullanılır. Genellikle klinik olarak ağrılı, birbirlerinden ayrık beyaz lezyonlardır oral aftlar. Bu lezyonlar "ülser" olarak adlandırılması abartılı olarak düşünüldüğünden dolayı "aftöz stomatit" denilmesi daha doğru olduğu savunulmuştur. Sürekli tekrarlaması açısında en ağızla ilgili en çok rastlanan ve gözlenen bir hastalıktır. Her 100 kişinin 10 tanesinde oral aft görülür. Kadınlarda erkeklere oranla %30-40 daha fazla rastlanır.

Oral Aft Belirtileri ve Bulgular,

Aftöz ülserler her yaştan bireyi etkileyebilir. En sık görülen aftöz ülserler yanaklar, dil, dudak ve damak kısmında görülür. Lezyonun ilk başlarında genellikle karıncalanma ve yanma hissi oluşur. Aradan birkaç gün geçtiğinde bu lezyon kırmızı küçük bir nokta haline gelip açılarak hal değiştirir. Oral aftlar ağız içerisinde kırmızı sınırla çevrili beyaz ve sarı oval biçiminde lezyonlar olarak görülür. Bunlar bazen ağrılı ve yakıcı olarak seyir ederler bazende kişide ateşe sebep olur. Ağızda keskin bir koku oluşturabilirler. 

Oral AftOral Aft Nedenleri,

Aftöz ülserlerin kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Ancak narenciye (portakal, turunç, limon) tüketilmesi, fiziksel travma, uyku eksikliği, ani oluşan kilo kaybı, gıdalardan kaynaklanan alerji, bağışıklık sistemi reaksiyonları, B12 vitamin eksikliği, çinko,demir eksikliği ve folik asit eksikliği oral aft oluşumuna nenden olabilir. Bunların dışında vücut direncini etkileyebilen tüm sistemik bozuklukları tekrarlayan oral afta neden olabilir. Bu durumlardan bazıları:
 • Çölyak hastalığı olanlar
 • Behçet sendromu 
 • Düzensiz beslenme ve bozuklukları
 • Diş fırçası sıyrıkları
 • Aşındırıcı gıdalar tüketilmesi
 • Yanlışlıklar yanak ısırılması
 • IgA eksikliği
 • Bağışıklık sistemini etkileyen HIV enfeksiyonu
 • Inflamatur bağırsak hatalığı
 • Reiter hastalığı
 • Sweet sendromu
Oral Aft İçin Önlemler,

Aşağıdakiler oral aft sıklığını azaltabilecek önlemlerdir:
 • Alkolsüz ağız gargaraları yapmak ve bunları düzenli kullanmak
 • Sodyum dodesil sülfat içeren diş macunlarının kullanımından kaçınmak
 • Sigara tüketimine dikkat etmek
 • Baharatlı, aşırı tuzlu,keskin kenarlı ve aşırı sıcak gıdalar tüketmemek
 • Düzenli uyku ve düzenli beslenmeye özen gösterme
 • Çinko kullanılması 

Oral Aft Tedavisi,

Oral aft için uygulanması öngörülen gargaralar, ağrı kesici ve vitamin hapları kullanılabilir. Antimikrobiyal ilaçlar ve gargaralar kullanılması tartışmalıdır. Ağız içindeki oral aftlara lokal anestezik uygulanan ilaçların sadece kişinin yaşam kalitesini arttırmaya yönelik olduğu düşünülmelidir. Ağrıyı azaltma için lazer tedavisi bile bildirilmiş olsada etkinliği tartışmalıdır.
]]>
Bebeklerde Aft https://www.aft.gen.tr/bebeklerde-aft.html Fri, 30 Nov 2018 03:21:59 +0000 Bebeklerde aft, çok sık görülmemektedir. Aft ağızda meydana gelen ülser olarak adlandırılmaktadır. Aft, yuvarlak sarı veya beyaz renkte bir ağız içi yarasıdır. Genellikle yanakların veya dudakların iç kısmında meydana gel Bebeklerde aft, çok sık görülmemektedir. Aft ağızda meydana gelen ülser olarak adlandırılmaktadır. Aft, yuvarlak sarı veya beyaz renkte bir ağız içi yarasıdır. Genellikle yanakların veya dudakların iç kısmında meydana gelir. Ayrıca dil kısmı, diş etleri ve yumuşak damakta da oluşabilmektedir. Bir bölgede tek olarak görüldüğü gibi küçük gruplar halinde de görülmektedir. Genelde bebekte görülen aft ciddi durumları işaret etmez ancak bebek beslenme sırasında acı hisseder.

Bebeklerde aft oluşma nedenleri

Aftların oluşma nedenleri tam olarak  bilinmese de genetik etkenlerin rol oynadığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre süt ve süt ürünlerinin yeterince tüketilmemesi, gıda alerjisi, stres, viral enfeksiyonlar ya da kaza sonrası ağız içinde oluşan travma sonucunda oluşabilir. Aft ve uçuklar bazen karıştırılmaktadır. Aftlar, ağız içindeki yumuşak dokuda oluşmaktadır ve bulaşıcı değildir. Uçuk ise, dudağın dış çevresinde oluşur ve bulaşıcıdır.

Bebeklerde AftBebeklerde aft tedavisi

Aftlar hiçbir müdahale de bulunmadan kendiliğinden geçebilir. Bu süreç genellikle bir hafta, on gün olmaktadır. Özellikle yemek yerken oluşan ağrı ve acı 5-6 günde etkisini biraz kaybeder. Oluşan acıyı biraz dindirmek için buz uygulamak iyi gelebilir. Bebek katı gıdalara geçmişse acı ve sıcak besinler, içeriğinde yakıcı madde olan turunçgiller de vermekten kaçınılmalıdır. Aksi halde bebeğin acısı daha da artacaktır.

Normal su ve biraz da oksijenli suyu karıştırıp pamuk yardımıyla bebeğin aft bölgelerine yavaş ve nazik bir şekilde uygulayarak temizleme işlemi yapılabilir. Bu uygulama günde 4-5 defa yapılabilir. Böylece bebeğin duyduğu acı azalacak ve iyileşme süreci hızlanacaktır. Bebek çok rahatsız ve acı çekiyorsa tıbbi müdahale için doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bebeklerde aft sorunu 15 günden fazla uzun sürerse yine doktora gidilmesinde fayda olacaktır.
]]>
Dilde Aft https://www.aft.gen.tr/dilde-aft.html Fri, 30 Nov 2018 12:06:11 +0000 Dilde aft, günümüze hemen hemen herkeste bir kere bile olsa görülmüş bir durumdur. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum aslında nedenlerin çok olmasına bağlı olarak bu kadar sık karşılaşılmaktadır. Dilde aft pro Dilde aft, günümüze hemen hemen herkeste bir kere bile olsa görülmüş bir durumdur. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum aslında nedenlerin çok olmasına bağlı olarak bu kadar sık karşılaşılmaktadır. Dilde aft probleminin çok fazla nedeni bulunmaktadır. Bu sorunun tıbbi olarak adı "aftöz ülser" olarak bilinmektedir. Dilde meydana gelen klasik aft yaraları, genel olarak insanlarda dil üzerinde bulunan mukoza tabakasında oluşan kırmızı oval sınırlı yaralardır. Dilde oluşmuş olan bu aftlar, direk olarak herhangi bir görüntüleme cihazına ihtiyaç olmadan dışarıdan görülebilir. bu aftlar, çok şiddetli ağrılara neden olur. Aslında aftlar kendiliğinden ağrımaz. Sadece kişinin ağız içerisini hareket ettirmeleri durumunda ya da herhangi bir yiyecek yerken bu yiyeceğin, dil üzerindeki afta temas etmesi durumunda dilde aft aşırı ağrılara neden olur. Bu ağrılar nedeniyle dilde aft problemi yaşayan insanlarda sindirim probleminin yanında aftın iyileşmesine kadar olan sürede iştahsızlık ve hatta zayıflama durumları bile meydana gelir. Dilde aft sorunu yaşayan insanların, dillerindeki aftlar nedeniyle kesinlikle sıcak yiyecek ve içecek tüketmemeleri gerekmektedir. Çünkü bu besinler aft üzerinde dayanılmaz acıları meydana getirdiği gibi insanlarda aftın iltihaplanmasına da neden olabilir. Bu konu hakkında yapılan istatistiklere göre sağlık bakanlığı ülkenin toplam nüfusunun yüzde otuzunda dilde aft probleminin yaşandığını görebiliriz. Bunun yanında kadınlar ve erkekler arasında yapılan araştırmalarda dilde aft problemi en çok kadınlarda görülmektedir. Bu durum direk olarak kadınlardaki bağışıklık sisteminin zayıflığına bağlı olarak değişmektedir. 

Dilde AftDilde aft neden kaynaklanır
 • Dilde aft oluşumunun en temel nedeni tabi ki insanlarda meydana gelen bakteri oluşumlarıdır. Günümüzde birçok bakteri türü bulunmaktadır. Bu bakteriler genellikle insanların diline, tüketilen yiyeceklerden ya da ağızdan nefes almalarla gelmektedir. Bu nedenle sizlerde ağız hijyenedikkat ederek bu bakterilerin sizleri etkilemesine izin vermeyin.
 • İnsanlarda yaygın olarak görülen behçet hastalığı, direk olarak dilde aft, gözde iltihap, genital bölge yaraları gibi çeşitli belirtilere neden olur. Bu durumda en kısa zamanda tedavi olmak, aftın tekrarlamasının önüne geçecektir. 
 • Aslında bakterilerden sonra bu duruma neden olan en önemli etken kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Bu kişilerde özellikle de ergenlik döneminde vücudun son derece hassas olması durumunda dilde aft oraya çıkabilmektedir. 
 • Bazı insanlarda aile içerisinde genetik olarak dilde aft problemi görülür. Genellikle anne ya da baba da bu sorun var ise çocuklarda da karşılaşılma ihtimali çok yüksektir. 
 • Dilde aft oluşumuna neden olan bir diğer durum ise tabi ki insanlarda yaygın olarak kullanılan ağız bakım ürünleridir. Bu ürünler, ağız içerisinde bulunan yararlı bakterilerin ölmesine neden olarak dilde aft oluşumuna neden olur. 
 • Son olarak ise diş rahatsızlıkları dilde aft oluşturur. Özellikle çürük olan dişler, ciddi bir şekilde bakteri salınımına neden olacağı için diş bakımınıza özen göstermelisiniz. 
Ne zaman doktora gidilmelidir

Aslında dilde oluşan her aft yarası için doktora gitmek gerekmez. Çünkü oluşan her aft yarasında eğer çok ciddi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmamışsa en geç iki hafta içerisinde ortadan kalkar ve bu durum herkeste görülebilir. Fakat kişiler dilde aft sorununda çok aşırı şiddetli ağrılar yaşıyorsa ve bu durumu kontrol edemiyorsa kesinlikle doktora gitmelidir. Bu gibi durumlarda dilde oluşmuş olan aftın nedeni çok farklı olabilir. Bunun yanı sıra kişide ishal sorunları varsa bu durum dildeki aft ile bağlantılı olabilir. Bunun için de zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Son olarak üç haftadan daha fazla zaman geçmesine rağmen dil üzerindeki aftlarda iyileşme görülmemişse bu durumd]]> Aft Kremi https://www.aft.gen.tr/aft-kremi.html Sat, 01 Dec 2018 10:53:32 +0000 Aft kremi, ağız içerisinde bulunan aftın giderilmesi için bu yöntem oldukça etkilidir. Öncelikle ağız içerisinde genellikle yanak bölümünde, dudağın iç kısmında veya dil üzerinde görülme olasılığı oldukça yüksektir. Aft kremi, ağız içerisinde bulunan aftın giderilmesi için bu yöntem oldukça etkilidir. Öncelikle ağız içerisinde genellikle yanak bölümünde, dudağın iç kısmında veya dil üzerinde görülme olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca yumuşak damakta, diş eti üzerinde aft oluşumu gözlenir. Ağız içerisinde aft oluşumu ülserleşmiş lezyonlardan meydana gelirken; genellikle bayanlarda daha fazla bulunur. Sadece ağız içerisinde bir bölgede olabilirken bazı durumlarda ağız içerisinde birçok bölgede oluştuğu gözlenir. Öncelikle aftın oluşmasının nedeninin araştırılması gerekir. Daha sonra yapılacak tedavi yöntemleri ile bu bölgede bulunan aftın giderilmesi amaçlanır. Aftın geçmesi için kişinin yediği yiyeceklere, kullandığı diş macununa dikkat etmesi gereken; stres ve asabiyeten uzak durması oldukça önemlidir. Çünkü aşırı stres altında bulunan kişilerde ağız içerisinde aft oluşması daha fazla gözlenir. Ayrıca tüketilen yiyeceklere dikkat edilmesi gerekirken; özellikle asitli olan turşu, sirke ve aşırı baharatlı gıdaların tüketilmesinin bırakılması gerekir. Bu tür yiyecekler ağız içerisinde  tahribatı arttırması nedeniyle aftın yayılmasını tetiklediği belirtilmiştir. Bu noktaya dikkat edilmesi ile aftın tedavi edilmesine yardımcı olunmuş olunur.

Aft KremiAft Krem tedavi

Ağız bölgesinde bulunan aftın geçmesi için genellikle krem uygulaması kullanılırken; gargara gibi yöntemler kullanılır. Öncelikle en az bir hafta krem uygulaması yapılırken; kişinin yediği yiyeceklerin sıcak olmamasına dikkat etmesi gerekir. Ayrıca aft olan kişilerin krem ile tedaviye başlamadan önce gazlı bez ile ağzın içerisini temizlenmesi tavsiye edilir. Ayrıca karbonat ile gargara yapılmasının sonrasında gerekli aft kremi uygulaması yapılır. Yemeklerden önce aft için yapılmış olan anestezik kremlerin uygulaması ile ağızdaki yaranın azaltılması sağlanır. Ayrıca Orabase, Ambesol gibi aft kremleri aft tedavi için en sık kullanılan kremler içerisinde bulunur. Krem kullanımının yanı sıra aft için uygulanan gargara ile bu bölgede bulunan yaraların giderilmesi hızlanmış olur.
]]>
Ağız İçi Aft Nasıl Geçer https://www.aft.gen.tr/agiz-ici-aft-nasil-gecer.html Sat, 01 Dec 2018 12:14:31 +0000 Ağız İçi Aft Nasıl Geçer, Genellikle yemek yerken bireylerin yediklerinden ve içtiklerinden zevk alamamasına neden olan ve bu durumu büyük oranda kısıtlamasına sebep olan ve bunun yanı sıra ilerleyen zamanlarda giderek art Ağız İçi Aft Nasıl Geçer, Genellikle yemek yerken bireylerin yediklerinden ve içtiklerinden zevk alamamasına neden olan ve bu durumu büyük oranda kısıtlamasına sebep olan ve bunun yanı sıra ilerleyen zamanlarda giderek artan acısı katlanarak artın ağız aftı yaralarının birçok nedeni bulunmaktadır. Her bireyin başından geçen bu ağız aftı yaralarının iyileşme aşaması ise bazen çok kısa bir zaman dilimi içerisinde ortadan kaybolurken bazen de gayet uzun ve sancılı bir süreç olarak devam edebilir. Aft ağız yaralarına verilen genel addır.

Ağız için Aftın oluşma sebebi

Ağız yaraları genellikle doku bozukluklarından ötürü meydana gelmektedir. Ağız temizliğine önem vermemek ağız yaralarının oluşmasına neden olur. Bunun yanı sıra aşırı soğuk ya da aşırı sıcak yiyecekler ve içeceklerin tüketilmesi de ağız yaralarının oluşmasına sebep olmaktadır.

İstemeden de olsa yanağımızı ısırdığımız zaman son derece sancılı geçen bir ağız yaraları oluşmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki ağız yaraları ile uçuk oluşması birbirinden farklıdır. Ağız yaraları genellikle ağzın iç kısmında yer alan ve ortası sarı ya da beyaz renkte olan yaralardır. Bu yaraların oluşması kadınlara nazaran ile erkeklerde daha sık rastlanılmaktadır.

Ağız İçi Aft Nasıl Geçer

Ağız için aft belirtileri

Ağzın içinde meydana gelen küçük bir çıkıntı, çok acı vere ve sancılı noktacıklar doğrudan ağız yaralarının oluşmasına sebep olur. Yeterince sağlıklı ve temiz bir ağız yapısına sahip olmamak bu hastalığın oluşmasında önemli bir etkendir. Bunun yanı sıra ağız yaralarına dikkat edilmediği ve iyileştirme yoluna gidilmediği sürece ilerleyen zamanlarda kanser riskine yakalanmaya neden olmaktadır.

Ağız için afta ne iyi gelir

Ağız yaralarının meydana gelmesini engellemek yani tamamen ortadan kaldırmak ya da bu tehlikeyi en aza indirebilmek adına tükettiğimiz besinlere çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Yediğimiz yiyeceklere özen göstermemiz ağız yaralarının düzelmesine iyi gelebilir. Bunun yanı sıra sürekli olarak antibiyotik alımı da düzenlemek ve uzman bir doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmekte oldukça önemlidir. Aksi halde düzensiz antibiyotik tüketimi sonrası ağızda yaralar oluşabilir.

Ağız için Aft tedavi yöntemleri ve afttan kurtulma yolları

Halk arasında yaygın olarak bilinen ve de kullanılan bir yöntem olan karbonat ile ağzı temizleme yara olan aft bölgesinin iyileşmesi noktasında etkili bir yöntemdir. Karbonat yardımıyla yaranın olduğu bölgede oluşan ağrının azalarak bireyin rahatlamasına ve bir süreliğine de olsa acısını unutmasını sağlayacaktır. Bir diğer yöntem ise tuzlu su ile gargara yapılması da etkili bir yöntemdir. Bu yöntem de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem ilk başta hafif bir yanma hissi ile kaşıntı meydana getirse de çok kısa bir süre sonra yarının iyileşmesinde önemli bir katkısı olacağını göreceksiniz.

Bu yöntemlerin dışında gargara yapmakta oldukça etkilidir. Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu yöntemlerin yanı sıra eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz ağız yaraları kremleri de ağız yaralarının iyileştirilmesi adına kullanılabilir.

Ağız içi afta karşı bitkisel yöntemler

Bitkisel Çaylar: Ağızda meydana gelen yaralara bitkisel tedavi yöntemleri olarak bitkisel poşet çayların yaranın bulunduğu kısma uygulanmasını örnek verebiliriz. Bu durum iyileşme zamanını en aza indirebilecek bitkisel ve etkili bir yöntemdir.

Ayva Meyvesi ve Kompostosu: Ağız içi afta iyi gelen bir diğer yöntem ise ayva meyvesinin tüketilmesi ya da komposto haline getirilerek içilmesi durumunda ağız yaralarında iyileştirici bir etki gösterecektir. Ayva meyvesini tüketerek de kısa sürede ağız içinde meydana gelen aftı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Sirke: Ağız içi yaralardan ilk ak]]> Aft Diş Macunu https://www.aft.gen.tr/aft-dis-macunu.html Sun, 02 Dec 2018 09:09:24 +0000 Aft diş macunu, Diğer adı Aftöz ülser olan aft ağız içerisinde oluşan yaralardır. Özellikle ağız içerisinde yanaklarda, dudaklarda, yumuşak damakta ve dilde oluşur. Görüntü olarak kırmızımsı sarı renkte olan aftlar tek Aft diş macunu, Diğer adı Aftöz ülser olan aft ağız içerisinde oluşan yaralardır. Özellikle ağız içerisinde yanaklarda, dudaklarda, yumuşak damakta ve dilde oluşur. Görüntü olarak kırmızımsı sarı renkte olan aftlar tek tek yada kümeler halinde ağız içerisinde kendisini gösterir. Özellikle kadınlarda görülen bu rahatsızlık genellikle stres, sıkıntı, travma, yiyeceklerden diş macunlarından ve alerjik reaksiyonlardan oluşabilir. Ayrıca Behçet hastalığı gibi hastalıkların tetiklediği bir rahatsızlıktır. 


Aft diş macunu ile de oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Özellikle de diş macunları içerisinde bulunan flörürün etkileri oluşan olacak aftlar vardır. Diş macunları temizleme özelliği ile aşırı derecede köpük arttırıcı etkileri olması için içerisine konulan maddeler yüzünden mukoza hücrelerinin yıkımını arttıran tahriş etkileridir. Özellikle içerisine konulan yabancı maddelerin ağız içerisinde olumsuz etkileri olur ve yumuşak damak yapısı olan veya B12 vitamin eksikliği bulunan kişilerde belirtileri daha çabuk olur ve aftlara neden olur. Ağız bakım ürünleri içerisinde olan diş macunları aslında sağlık için gözükse de belirli özellikleri içerisinde barındırması gerekir. Eğer ucuz diye aldığımız diş macunlarının ağız içimize etkileri sadece aftlarla da sınırlı kalmaz o yüzden diş macunlarının da iyisini almak ve kullanmak önemlidir. 

Aft Diş MacunuDiş macunu ile oluşabilecek aftlardan korunmak için gerekenler
 • Öncelikle gerekli testlerden geçmiş ve florürsüz olması çok önemlidir.
 • Mukoza tabakasını tahriş ederek yaralanmasına neden olabilecek sert fırçalardan uzak durulmalıdır. 
 • Diş macunu seçerken içeriğinde Lauril sülfat içermemesine dikkat edilmelidir.
 • Dişlerinizi düzenli olarak diş hekimlerine kontrolünün yaptırılması gerekir.
 • Vitamin veya mineral eksikliğinin olması diş macunun olumsuz etkilerini arttırır.
Diş macunlarının temizleme etkilerinin yanında aftları oluşturucu ve arttırıcı etkileri vardır. aşırı köpürmesi için kullanılan Sodyum Laurly Sulhate yani SLS mukoza hücrelerini yıkarak aşırı tahrişe neden olarak aftlara sebep olur. SLS bu özelliği açısından aft oluşumunu birebir etkiler. Özellikle aft rahatsızlığı olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde en az oranda kullanılan diş macunları vardır ve üretilmektedir. Bu ürünleri kullanarak ağız içerisindeki aftların oluşumunu engelleyebilirsiniz. 
]]>
Aft Neden Çıkar https://www.aft.gen.tr/aft-neden-cikar.html Mon, 03 Dec 2018 08:14:37 +0000 Aft Neden Çıkar, Bir diğer adı da ''aftöz ülser'' olan aft, ağzın iç kısmında görülen ağrılı bir ülserdir. Klasik olan aft yarası, ağız içerisindeki mukoza tabakası üstünde, kırmızı oval sınırı olan küçük yara Aft Neden Çıkar, Bir diğer adı da ''aftöz ülser'' olan aft, ağzın iç kısmında görülen ağrılı bir ülserdir. Klasik olan aft yarası, ağız içerisindeki mukoza tabakası üstünde, kırmızı oval sınırı olan küçük yaralar halinde görülür. Sağlık Bakanlığının henüz bu konu üzerinde yayınladığı bir istatistik yok ama dış ülkelerin verilerine bakılacak olursa, toplam nüfusun %20-40 arası kişi hayatının herhangi bir döneminde bu sorunla karşı karşıya kalıyor. Bir başka sayıma göre ise kadınların vücudu, erkeklerin vücuduna göre bu yaranın oluşmasına daha yatkın. Aft, genel olarak; yanak ısırma, dudak yeme alışkanlığı veya alınan darbeler sonucunda ağız içerisinde oluşan  açık yaralar, çeşitli baharatlar, çikolata, kahve gibi çeşitli gıdalara olan hassasiyet, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksikliği, hormon dalgalanması oluşumu, bazı tahriş edici diş macunları ve gargara suları nedeniyle oluşabilir iken bunlardan daha farklı bir nedenden dolayı da gerçekleşebilir. 

Aft oluşumu, en fazla kadınlar dışında ergenlikte olan ve ergenliği takip eden 4-5 senelik süreç içerisinde kendisini gösterir. Normal sağlık koşullarına sahip bir insanda yaş ilerledikçe aft yaraları daha az sıklıklarla görülmeye başlar. Aft yaraları hiçbir şekilde bulaşıcı değildir. Aft oluşumunun nedenleri arasında pek çok farklı sorun, kalıtımsal özellikler ve çevre sorunları olarak gösterilse de bu yaraların tam olarak nedeni bilinmiyor. Yukarıda sayılmış olan nedenlerin aynı sıra kaygı ve stres gibi duygu durumları, bazı ilaçların kullanımları ağız içerisinde çeşitli bölgelerde ülsere benzer yaralar oluşmasına neden olur.

Aft Neden ÇıkarAftın diğer nedenleri
 • Helicobacter Pylori: Bazı araştırmalar, mide ülserine neden olan bu bakterinin ağız içerisinde oluşan yaraların nedenleri arasında olduğunu söylemektedir.
 • Ülseratif Kolit: Kolon ve rektum yapılarının iç çeperlerinde ülserlerle ve tahriş oluşmasını sağlayan ''ülseratif kolit'' ile kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığı olan '' Crohn hastalığı'' sürekli tekrar eden aftlara neden olabilir.
 • Çölyak hastalığı: Glüten intoleransı nedeni ile bağırsaklarda sorunlara yol açan çöyak hastalığı bazı vitamin çeşitleri ve minerallerin vücut tarafından gerekli görüldüğü zaman emilmesine engel olarak aft yaralarının oluşmasına neden olabilir.
 • Zayıf bağışıklık sistemi: Bağışıklık sisteminin zayıflamasını sağlayan hastalıklar ve enfeksiyonlar ağız içerisinde aft yaralarına neden olabilir.
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri: B12 vitamini, folik asit, çinko ve demir eksikliği aftlara neden olabilir.
]]>
Tekrarlayan Aft https://www.aft.gen.tr/tekrarlayan-aft.html Mon, 03 Dec 2018 17:12:30 +0000 Tekrarlayan Aft, Ağız içinde oluşan ağrılı ülserler olan aftlar, ağız içindeki mukoza tabakasının üzerinde kırmızı renkli, oval şeklinde yaralar halinde bulunur. Aftöz ülser olarak da bilinen aft, toplumumuzda yaklaşık % Tekrarlayan Aft, Ağız içinde oluşan ağrılı ülserler olan aftlar, ağız içindeki mukoza tabakasının üzerinde kırmızı renkli, oval şeklinde yaralar halinde bulunur. Aftöz ülser olarak da bilinen aft, toplumumuzda yaklaşık % 40 oranında görünen bir sorundur. 
Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülen aft yaraları, çoğunlukla dudağa alınan bir darbe neticesinde, yanak ısırma ve dudak yeme gibi durumlarda, ağız içinde olan açık yaralarda, vücutta folik asit, demir, çinko ve B12 vitamini gibi birtakım vitamin ve mineral eksikliklerinde, hormon bozukluklarında çikolata, kahve ve baharat gibi birçok gıdaya karşı hassas olan kişilerde, sodyum lauril sülfat içeren aft oluşumu  riskini artıran  diş macunu ve gargara sularının kullanılması sebebiyle oluşabileceği gibi birçok farklı sebepten de ortaya çıkabilir. Ağızda çıkan aftlar belirli bir süre sonra kendiliğinden geçebileceği gibi bazen de tekrarlayabilir Sürekli tekrar eden aftlar bağışıklık sisteminizi bozuk olduğunun anlamına gelmektedir. Aft yaraları yılda 3 defadan fazla çıkıyorsa bu durumda kesinlikle doktora gidilmeli ve aft yaralarının altında yatan diğer sebepler araştırılıp tedavi edilmelidir.

Tekrarlayan aftın diğer nedenleri:

Behçet hastalığı, tekrar eden aflar, genital bölgede meydana gelen yaralar ve göz iltihabı da behçet hastalığının belirtileri arasında yer alır.

Ülseratif kolit, rektum ve kolonun iç kısımlarında birtakım tahrişlere ve ülsere sebep olan ülseratif kolit ve iltihaplı ve kronik bir bağırsak hastalığı olan Crohn hastalığı tekrarlayan aftlara sebep olabilir. 
 
Çölyak hastalığı, birtakım vitamin ve minerallerin vücutta emilmesini engelleyen çölyak hastalığı, gluten intoleransı sebebiyle bağırsaklardan bir takım sorunlara ve aft yaralarına tekrarlanmasına neden olabilir.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler enfeksiyonlara daha çabuk yakalanır ve bu durumda ağız içinde aftların çıkmasına ve tekrarlamasına  yol açabilir.

Adet dönemi, bu dönemde yaşanan hormon dengesizlikleri her dönemde aft yaralarının yeniden oluşmasına neden olabilir.

Kırık diş, yanağın ısırılması ne sebep olan kırık ya da çarpık dişler ve ağza tam olarak oturmamış olan implant ve kaplama gibi bazı dental uygulamalar aft riskini ve tekrarlama oranını artırabilir.

Tekrarlayan aft hangi durumlarda doktora gidilmeli, normal durumlarda sık sık tekrar eden bir yara olmayan aftlar küçük de olsa tekrarlaması durumunda kesinlikle doktora gidilmelidir. Aft yaralarından kaynaklanan ağrı gittikçe artıyor ve kontrol edilemiyorsa, 
yaralar sürekli tekrar ediyor ve ishalle beraber ortaya çıkıyorsa bu durum sistemik bir rahatsızlığın sebebi olabileceği için mutlaka doktora gidilmelidir. Aynı zamanda aft yaraları ağız içinin dışında genital bölgede görülüyorsa ve yaralar 20 günden daha fazla süre devam ediyorsa doktora gidilmesinde fayda vardır.

Tekrarlayan aft muayene ve tedavisi, tekrarlayan aftlar muayene edilirken enfeksiyon, yaralanma ve herpes ihtimallerini ortadan kaldırmak için bir takım testler uygulanır. Uzun süre devam eden yaralar için ağız kanseri taraması yapılabilir. Yaraların oluşmasına sebep olabilecek bağırsakları ya da bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen bir rahatsızlık olup olmadığı  araştırılır.

Tekrarlayan aft tedavisinde kullanılan yöntemler, aft yaralarının sebebine göre değişiklik gösterebilir.  Ayrıyeten tedaviye ek olarak kullandığınız diş macunu ve gargara suları ve tükettiğiniz birtakım gıdaları da değiştirmeniz gerekebilir. 
Tekrarlayan aft yaralarına tedavi etmek için doktorun önereceği yara üzerine direkt olarak sürülüp yarayı uyuşturarak ağrıları azaltan merhemler, yaraların kısa zamanda geçmesini sağlayan ilaçlar, özel antiseptik içeriği olan ağız gargaral]]> Aft https://www.aft.gen.tr/aft.html Tue, 04 Dec 2018 12:10:48 +0000 Aft, ağız içinde oluşan ağrılı ülserleşmiş lezyonlara denir. Genellikle yanak ve dudak mukozası, dilin üzeri, yumuşak damak, diş eti ve farenkste oluşan solgun sarımsı kırmazı haleyle çevrili lezyonlardır. Ağız hastalık Aft, ağız içinde oluşan ağrılı ülserleşmiş lezyonlara denir. Genellikle yanak ve dudak mukozası, dilin üzeri, yumuşak damak, diş eti ve farenkste oluşan solgun sarımsı kırmazı haleyle çevrili lezyonlardır. Ağız hastalıkları arasında aftlar oldukça sık görülür. Toplumda ortalama % 20 düzeyinde etkili olan bir rahatsızlıktır. Büyüklüğü yarım santimi geçmeyenlere minör aft, bundan büyüklere de majör aft adı verilir. Minör aftlar genellikle 10 gün içinde kendiliğinden geçer. İyileşme sırasında tekrar çıkması da söz konusudur. Genellikle tek olarak oluşsalar da, bazen çoklu aftlar da görülebilir. Ancak majör aftlar ya da sayıca fazla olanlar kişinin yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkiler. Aftların ortay çıkışında çok sayıda etken rol oynayabileceği gibi, bazen nedensiz olarak oluşabilir. Burada en önemli detay aftın yıl içinde üçten fazla atak halinde çıkması halidir. Bu gibi durumlarda mutlaka altta yatan etkenler araştırılmalıdır. Aft oluşumu kişide gülmeyi, konuşmayı, hatta çiğnemeyi bile zorlaştırır. Ağrılı olduğundan, kişinin eylemleri tamamen etkilenir. Aftı etkileyen, seyrini kötüleştiren çok sayıda etken olduğu bilinmesine rağmen, kesin oluş sebebi tespit edilememiştir. Virüs yada bakteri kökenli olmadığından, lokal yayılım ya da başkasına bulaşma gibi sorunlara neden olmaz. Aft bulaşıcı değildir.

AftAft oluşumunu tetikleyen faktörler

Stres: Stres vücuttaki çok sayıda hastalığın tetikleyicisi bir faktördür. Yüksek tansiyon, migren, gastrit gibi rahatsızlıklardaki gibi stres aft oluşumunun nedenleri arasında kabul edilir.

Besinler: Ağız mukozasının tahriş olmasına neden olabilecek turşu, turunçgiller, cips, sirke, baharatlar gibi besinler aft oluşumunu hızlandırabilir. Aynı zamanda alerjik etki yapabilecek çikolata, elma, peynir, fındık, arpa, çavdar, kara buğday, kabuklu deniz canlıları, domates, soya, incir gibi besinlerde aft oluşumunda etkili olabilir.

Travma: Ağızda dudağın, dilin ısırılması, yiyeceklerin sertliğinden oluşan tahriş, diş fırçasının hatalı sertçe kullanımı, protezler gibi etkenler ağızda travmaya neden olabilir. Bunlar aft oluşması için uygun zemin hazırlar.

Hatalı diş macunu kullanımı: Üreticiler diş macunlarının içeriğinde temizleme özelliğinin arttırılması amacıyla köpük yapıcı etki gösteren maddelerin ilave edilmesi, ağızda mukozanın tahriş olmasına neden olabilir. Bu tür diş macunlarının kullanılması aft oluşumu için ortamı hazırlayabilir.

Sistematik hastalıklar: Özellikle behçet hastalığında genital ülser, lokositoz gibi belirtilerin yanı sıra ağızda meydana gelen tekrarlayıcı aftlar görülür. Ayrıca otoümmin hastalıklarda, malign hastalıklarda da böyle tekrarlayıcı aftlar oluşur.

Bu etkenlerin dışında demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği, tütün çiğneme, sigara içme gibi etkenlerde aft oluşumunu tetikleyici etkiler yapar.

Aft tedavisi nasıl yapılır

Aft fazla büyük olmadığı takdirde kendiliğinden tedaviye gerek kalmadan 7-10 günde iyileşebilir. Aft sorunu karşısında alınacak bazı önlemler hem ağrıyı azaltacak, hem de iyileşmeyi hızlandıracaktır. Bu önlemler ise;
 • Tahriş edici, asidik etkisi olan ve sıcak besinlerin tüketiminden kaçınmalı
 • Yemekten önce aftlar için hazırlanan anestezik kremler kullanılabilir.
 • Aftın başlangıç aşamasında topikal streoid uygulama ya da streoid içerikli gargara yapılması aftın gelişimini önleyecektir. Aynı zamanda aftın neden olduğu ağrılarda azalmış olur. Özellikle chlorhexdine gargara aftın iyileşme sürecini kısaltır.
Aft tedavisinde antibiyotik kullanımının pek faydası olmaz. Eğer aft oluşumları iki hafta geçmesine rağmen kendiliğinden iyileşmezse, mutlaka bir doktora ya da diş doktoruna gidilmelidir.
]]>
Boğazda Aft https://www.aft.gen.tr/bogazda-aft.html Wed, 05 Dec 2018 08:52:58 +0000 Boğazda Aft: Minik beyaz pamukçuk şeklinde çıkan yaralar aft olarak isimlendirilir. Daha çok dil, dudak, yanakların iç kısmında ve yumuşak damakta görülen aft boğaz bölgesinde de meydana gelmektedir. Dil, ağız veya boğazd Boğazda Aft: Minik beyaz pamukçuk şeklinde çıkan yaralar aft olarak isimlendirilir. Daha çok dil, dudak, yanakların iç kısmında ve yumuşak damakta görülen aft boğaz bölgesinde de meydana gelmektedir. Dil, ağız veya boğazda oluşan aft, kişinin gündelik hayatını olumsuz etkisinde bırakır. Şiddetli ağrı, acı ve sancı hissedilmesine neden olabilmektedir. Aft oluşmaya başlamadan bir kaç gün önce çıkacağı bölgede kaşıntı ve kızarıklık hissedilir. Bir kaç gün sonrasında ise ortası beyaz ve çevresi kırmızı az çukurlu yara haline dönüşür. Bireyin şiddetli ağrılar hissetmesine neden olur. Özellikle yanak ve boğaz bölgesinde, dilde oluşan aftlar ağrıdan ötürü yemek yemede zorluk çekilmesine neden olabilmektedir. 

Aftın çıkma nedenleri arasında;
 • Aşırı stres, endişe.
 • Asitli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi.
 • Ağız ve diş temizliğinin yeteri kadar yapılmaması.
 • Sigara içilmesi.
 • B12 vitamini eksikliği dir.
Boğazda AftBoğazda Aft: Kullanılan diş macunun içerisinde bulunan bazı etken maddeler, ağız içerisindeki hücreleri tahriş ederek yara oluşumuna neden olabilmektedir. Bağışıklık sistemi ile alakalı olabilir. Özellikle ağızda oluşan yaralanma ve diş tedavisinden sonrasında aft oluşumu tetiklenebilmektedir. Aftların oluşmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Aft tedavisi yol açan etkene bakılarak değişim gösterir. Kimi zaman aftlar bağışıklık sistemiyle ilgili olan Behçet hastalığının emaresi olabilir. Ancak tek başına aftlar Behçet hastalığının bulgusu olarak değerlendirilmez. Boğazda devamlı oluşan aftlar, cinsel organ ve çevresinde yaralar, damarlarda ve gözde iltihaplanma, kanda aşırı miktarda pıhtılaşma doluşması behçet hastalığının belirtileri arasındadır. Boğazda oluşan aftın geçmesi için yapılacak ve dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır. Aft oluşumunun altında yatan neden saptanır ve sebep olan neden ortadan kaldırılarak aft sorunu aşılır. Vitamin eksikliğinden dolayı oluşan kişilere ek vitamin ilaçları verilir. Gıda alerjisinden aft oluşumu söz konusu ise, ferdin alerjen gıdalardan kesinlikle uzak durması gerekir. Yaraların olduğundan daha da büyümemesi için asitli, acı ve baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Boğazda aft problemi var ise ve yiyecek yerken güçlük yaşanıyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Yapılacak muayenelerden sonrasında yaraların altında yatan neden ve sebepler saptanır ve bir an önce tedaviye başlanmalıdır.
]]>
Ağız İçi Aft https://www.aft.gen.tr/agiz-ici-aft.html Wed, 05 Dec 2018 18:49:10 +0000 Ağız İçi Aft, Ağız yarası olan bilenen aft ağızda, diş etinde, yanakta, damakta görülmektedir. Ağız içi Aft kişileri gün içerisinde çok rahatsız etmektedir. Yemek yeme ve içmede ağız içi aft engel olmaktadır. Bunları Ağız İçi Aft, Ağız yarası olan bilenen aft ağızda, diş etinde, yanakta, damakta görülmektedir. Ağız içi Aft kişileri gün içerisinde çok rahatsız etmektedir. Yemek yeme ve içmede ağız içi aft engel olmaktadır. Bunların yanı sıra ağız içi aft konuşma esnasında da zorluk yaşanmasına neden olur. Ağız içi aft kişileri her bakımdan zorlamaktadır. Bu gibi durumlarda kişiler gerekli önlemleri almalı ve ağız içi aft nedenlerini belirlemelidir. Uzun süren ağız içi aft için uzman bir doktora başvurulması gerekir. 

Ağız İçi Aft Nedenleri

Ağız içi aft dikkate alınmalıdır. Ağız içi aft ağız içerisinde bulunan deri kaybına neden olur. Ağız içi aft ağrılı ve sızıntılı geçer. Uzun süren ağız içi aft ağız içi kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır. Ağız içi aft nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

Vitamin ve Demir Eksikliği: Vitamin ve demir eksikliği vücutta bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Özellikle B3, B9 ve B12 eksikliği ağız içi aft da  neden olmaktadır.  

Bağışıklık Yetmezliği:  Lupus veya HIV gibi bağışıklık hastalığı ağız içi aft da neden olmaktadır.

Fiziksel Travma: Fiziksel travmada yanlışlıkla kişinin ağzını ısırması, yemek yerken yemeğin sıcaklık derecesini yanlış ayarlama ya da sert bir cismin ağzı tahriş etmesi  ağız içi aft da neden olabilir.

Behçet Hastalığı: Behçet hastalığının neden olduğu ağız içi aft ile ağızda sık görülen aftlardan ayırt edilememektedir. Fakat Behçetteki aftlar ayda bir ya da birkaç kez görünür ve yaklaşık birkaç gün içerisinde iyileşir.  Behçet hastalığının neden olduğu aftlar ağızda sayı olarak fazla olmakta ve zaman zaman ağrı hissine neden olabilmektedir. Bu durumda kişinin konuşmasına ve yemek yemesine engel olabilmektedir. 

Gıdalar: Bazı yiyecek ve içecekler ağız içi aftları tetiklemektedir. Özellikle gazlı içecekler ve asitli yiyecekler ağız içi afta neden olmaktadır. Sirkeli soslar, aşırı tuzlu ve baharatlı ve acılı yiyecekler, turşu çeşitleri gibi yiyecekler ve hazır gıdalar aft oluşumunu tetikler. 

Hormon Değişiklileri: Hormon dengesinin bozulması vücutta bir takım değişikliklere neden olmaktadır. Bunlardan biri de ağız içi aft oluşumuna neden olabilir. Örneğin; ergenlik döneminde genç kızları da görülmeye başlanılan adet döneminde ağız içi aft oluşumuna rastlanmaktadır. 

Mide Mikrobu: Mide mikrobu olarak da bilinen Helikobakter pilori B12 vitaminin eksikliğinden dolayı ağız içi afta neden olmaktadır.  B12 gibi vitaminlerin eksikliğinin yanı sıra ülser gibi çeşitli mide rahatsızlığı da ağız içi aftta neden olmaktadır.

Ağız İçi AftAğız İçi Aft Tedavisi İçin Neler Yapılabilir
 • Yiyecek ve içecek tercihlerinde asidik ve ağzı tahriş edecek gıdalardan uzak durulması gerekir.
 • Ağız içi aft iyileşmesi için aft olan bölgenin temizlenmesi ve mikroplardan arındırılması gerekir. Bunun için "Hydrogen peroxide %2" solusyonu ile aft olan bölge sık sık temizlenmelidir. 
 • Aft bölgesine su ve karbonat karışımı bir krem hazırlanarak ince bir katman halinde sürülebilir.
 • Ağız içi aft tedavisinde aft bölgesinin olduğu kadar ağız içinin de temizlenmesi ve mikroplardan arındırılması gerekir. Bunun içi tuzlu su ile günde üç defa gargara yapılmalıdır.
 • Aft yemek yerken acı hissi yaratabilir. Bunun için yemeklerden önde aft bölgesine " xylocaine" solusyonu uygulanabilir. 
 • Doktor tavsiyesi üzerine bazı antibiyotiklerde kullanılabilir. 
]]>
Aft Karbonat https://www.aft.gen.tr/aft-karbonat.html Wed, 05 Dec 2018 19:54:29 +0000 Aft Karbonat, Aft ağız içerisinde dil yüzeyinde, dudak ve yanakların iç kısımlarında meydana gelen bir ağız hastalığıdır. Sıklıkla 2-3 mm çap genişliğinde ve sarı, solgun beyaz tonlarında görülür. Etrafında yoğun k Aft Karbonat, Aft ağız içerisinde dil yüzeyinde, dudak ve yanakların iç kısımlarında meydana gelen bir ağız hastalığıdır. Sıklıkla 2-3 mm çap genişliğinde ve sarı, solgun beyaz tonlarında görülür. Etrafında yoğun kırmızı renkte kızarıklıklar görülür. Aft, uçuk ve diğer ağız yaralarında oluğu gibi hemen hemen herkesin hayatı boyunca bir kez karşılaştığı bir sağlık problemidir. Aftın en sık görülen hali dilin üzerinde olanıdır. Genelde ağız içinde herhangi bir bölgede oluşsa bile zamanla diğer bölgelere de sıçrayarak yayılabilir. O nedenle günlük hayatta  yeme ve içme gibi alışkanlıkların karşılanmasında zorlanmalar yaşanabilir. Ayrıca aft herhangi bir bakteri yada virüsten kaynaklanmadığı için bulaşıcı değildir. 

Aftın Nedenleri
Bitkisel yada doğal yöntemler kullanılarak tedavi edilebilmesi için aftın oluşum nedenlerinin çok iyi bilinmesi gerekir. Aft oluşumunu etkileyen birden çok olumsuz nedenler vardır. Aftın minor, majör ve herpetiform olarak üç çeşidi vardır. Ağız içerisinde ve çevresinde herhangi bir sebepten dolayı bir darbe olması mukoza dokusunun tahriş olmasına yada yıpranmasına sebep olur. Bu gibi durumlar aft oluşumuna zemin hazırlar.  Oluşabilecek darbeler, yemek yerken yanak içinizi ısırmak ve dişler fırçalanırken diş etini, yanak içini zedelemek şeklinde örneklendirilebilir. O nedenle yaşanabilecek zedelenmeleri bir nebze olsun önleyebilmek için çok sert diş fırçalarının tercih edilmemesi gerekir. Kullanılan diş macunlarının içerisinde bulunan sodyum lauryl sülfat gibi kimyasallar mukoza dokusunu olumsuz etkiler. Günlük hayatta yaşanan stress ve yoğun gerginlik de aft oluşmasının en büyük faktörleri arasında yer alır. Özelliklerde bayanlarda adet dönemi öncesi ve sonrası hormonların değişmesinden dolayı stres ve gerginliği üst düzeydedir. Bu nedenle bu dönemlerde aft oluşumu oranı diğer zamanlara göre daha yüksektir. Ayrıca genetik olarak doğuştan aft oluşumuna yatkınlık B12 vitamini, çinko ve demir eksikliğinden kaynaklanır. Diş ve çene yapısındaki bozukluk da aft oluşmasına neden olur. Çarpık dişler ağız, yanak, damak içerisinde sürtünme ve ısırmalar eylemlerini meydana getirir. Bu da beraberinde aft oluşumunu tetikler. Aftın oluşmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi de asitli, tuzlu, baharatlı gibi yiyeceklerin gereğinden fazla tüketimi ağız içinde tahrişe ve mukoza dokusunun erimesine neden olur. O nedenle uzmanlar tarafından bu tür yiyeceklerin kontrollü bir şekilde tüketilmesi önerilir. Bu olumsuz etkiler bitkisel ve doğal yöntemlerle giderilebilir. Aftın tamamen tedavi edilmesi mümkün değildir. 

Aft KarbonatAft Karbonat Tedavisi 
Aft oluşumunu etkileyen ve tetikleyen bu olumsuz etkiler bitkisel ve doğal yöntemlerle giderilebilir. Aftın tamamen tedavi edilmesi mümkün değildir. Hiçbir tedavi yöntemi kullanılmadan aft kendiliğinden 8-10 gün içinde iyileşme gösterir. Fakat bu süre aftın yaşattığı ağrı ve acı için oldukça uzun bir süredir. O nedenle en etkili yöntem olmasından kaynaklı karbonat en çok tercih edilen uygulamalar arasındadır. Eczanelerden satın alınan merhem ile aynı görevi görür. Karbonatla aft tedavisi için 1 çay bardağı su ve 1 çay kaşığı karbonat birbiriyle birlikte homojen hale gelene kadar iyice karıştırılır. Ağız içindeki aft giderilene kadar yaklaşık 5-6 gün, günde 2 kez olmak üzere ağızda gargara yapılır ve tükürülür. Tuzlu suyla yapılan gargara yöntemi can yakıcı ve ağrı verici olduğu için genelde karbonat tercih edilir. Uygulanan bu yöntem ağız içindeki aftın tedavisi için oldukça başarılıdır. Gargara sonrası yeme içme gibi alışkanlıklar kolayca giderilebilir. Ayrıca aft iyileşme süresi 2 haftayı aşarsa mutlaka bir doktora gözükmekte fayda vardır. 
]]>
Gebelikte Aft https://www.aft.gen.tr/gebelikte-aft.html Thu, 06 Dec 2018 12:55:30 +0000 Gebelikte Aft, Aft bir diğer adıyla ağız içinde çıkan yaralara denir. Bu aftlar genellikle yanaklarda, dudak arasında, bazende dil üzerinde hatta diş eti üzerinde bile çıkmaktadır.Ortası beyaz kenarları kırmızı renkte bir y Gebelikte Aft, Aft bir diğer adıyla ağız içinde çıkan yaralara denir. Bu aftlar genellikle yanaklarda, dudak arasında, bazende dil üzerinde hatta diş eti üzerinde bile çıkmaktadır.Ortası beyaz kenarları kırmızı renkte bir yara çeşididir. Bayanlarda erkekler den daha sık görülür. Gebelikte aft sıkça rastlanılan bir durumdur. Ağız içinde bir kaç bölgede birden çıkabilir, ağrılı ve iltihaplı bir yara çeşididir. Çıktığı ilk günden itibaren ağrılı ve iltihaplı bir yara olduğu için gebe hanımların tüm vücudunu etkiler. Gebelik döneminin ilk aylarında daha sık oluşur, bunun sebebi ise hormonlardaki ani değişimlerdir. Bu değişikliğin sebep olduğu stres, vitamin eksikliği, gebeliğin ilk aylarında görülen bulantı ve ağızda ki hijyen eksikliğidir. Genetik özelliği de bulunmaktadır.

Gebelikte AftGebelikte afttan korunmanın yolları; gebelikte aft oluşmasını engellemek için dengeli ve düzenli beslenmeye gayret etmeli, çevre ve ağız temizliğine dikkat etmeli, sigara içilen ortamdan da uzak durulmalıdır. Tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak, gebelik döneminde aft için kullanılacak ilaçlar sınırlıdır. Çünkü anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Kullanılan ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Gebelikte vücut direnci düştüğü için bu aftlar sıkça tekrarlayabilir, fakat bulaşıcı bir durum değildir. Nefes, dokunma, aynı kaşık-çatal kullanmakla ve aynı bardaktan su içmekle, öpmekle bulaşmaz.

Gebelikte aft tedavisi; Bu aft genellikle 7-10 gün içinde kendiliğinden geçer ama gebelik özel bir durum olduğu için, kullanılacak ilaçlara dikkat etmeli bu ilaçlar mutlaka bir kadın doğum uzmanına gösterilmelidir. Çünkü anne karnındaki bebeği olumsuz etkileyebilir. Evde en çok kullanılan ve yan etkisi bulunmayan tuzlu su ile çalkalanmalıdır.
]]>
Diş Etinde Aft https://www.aft.gen.tr/dis-etinde-aft.html Fri, 07 Dec 2018 08:28:22 +0000 Diş Etinde Aft, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Bu yaralar bazen çok büyük ve çok ağrılı olabilir. Yaraların çıkacağı bölgede bir iki g Diş Etinde Aft, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Bu yaralar bazen çok büyük ve çok ağrılı olabilir. Yaraların çıkacağı bölgede bir iki gün öncesinden kaşıntı ve kızarıklık ile başlamaktadır. Ardından ortası beyaz etrafı kırmızı halka şeklinde, 2-3 milim çapında hafif çukur bir yara haline gelir ve oldukça ağrılı acı verir. Özellikle ağrıya neden olduğundan geçici olarak yemek yemeyi oldukça zorlaştırır. Bu yüzden asitli ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmakta fayda vardır.

Toplumun %18-20'si az yada çok aft sorunu ile karşı karşıya gelmiştir. Bayanlarda aft sorunu daha sık görülmektedir. Aft genellikle tek bir bölgede seyretse de aynı anda birkaç bölgede görülebilmektedir. Aft, oluşum nedeni araştırmalar yapılmasına rağmen belirlenememiştir. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir. Aftlar kesinlikle bulaşıcı değildir. Bakteri ve virüsten kaynaklanmadığı için lokal yayılımı yada başkasına bulaşma gibi bir durum söz konusu değildir.

Diş Etinde Aft, herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle kendiliğinden iyileşmektedir. B12 ve demir noksanlığı da diş eti aft oluşumunda en önemli etkenlerdendir. Ayrıca stres, asitli besinler, yetersiz yapılan ağız ve diş temizliği, sigara kullanımı, tütün çiğneme, inflamatuar bağırsak hastalıkları, folik asit eksiklikleri diş eti aftlarına yol açmaktadır. Diş macunlarının içeriğinde yer alan sodyum lauryl sülfat adlı madde diş etindeki hücreleri tahriş ederek yaralara neden olmaktadır. Aynı zamanda dişleri çok sert fırçalamakta diş eti aftının en önemli sebeplerindendir.

Diş Etinde AftDiş Eti Aft Tedavisi;

Yara oluşumundan sonra, daha da büyümesini önlemek ve ağızda bulunabilecek bakteriler diş eti aftın enfekte olmasına neden olabileceği için asitli ve tuzlu yiyeceklerin tüketiminden kaçınmak önemlidir. Semptomları, diş etinde bulunan yaraların ağızda kalma süresini azaltmaya yönelik antiseptik veya anestezik içeren gargara, jel ve spreyler kullanılabilir. Yara bölgesine su ve karbonatı karıştırarak ta kompres yapabilirsiniz. Aynı zamanda yarım bardak suya, yarım çay kaşığı tuz ekleyerek elde edilen solüsyonla günde üç defa gargara yapılarak tedavi edilebilir. Yapılan gargara ve antiseptik spreyler acıyı hafifletmekte ve yaraların çok çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.
]]>
Aft Hastalığı https://www.aft.gen.tr/aft-hastaligi.html Sat, 08 Dec 2018 02:43:48 +0000 Aft hastalığı, insanlarda çokça karşılaşılan durumlardan biridir. Bu durum hiçbir şekilde yaşa bağlı olarak gelişmez. Bu nedenle hem çocuklarda hem yetişkinlerde hem de yaşlılarda aft hastalığının ortaya çıkması muhte Aft hastalığı, insanlarda çokça karşılaşılan durumlardan biridir. Bu durum hiçbir şekilde yaşa bağlı olarak gelişmez. Bu nedenle hem çocuklarda hem yetişkinlerde hem de yaşlılarda aft hastalığının ortaya çıkması muhtemel bir durumdur. Aft hastalığı, en çok dudak içlerinde ve ağız içlerinde ortaya çıkmaktadır. Direk olarak kişinin sindirimini engelleyen aftlar, çok hassas hastalıklar olduğu için kişi herhangi bir şey yiyip içemeyebilir. Özellikle ağız içerisinde birden fazla at varsa bu aftlar çok şiddetli bir şekilde ağrıya neden olacağı için insanlarda hastalık süresince zayıflama görülebilir. Aft hastalığı, ağız içerisinde herhangi bir yerde sıklıkla yanak ve dudaklarda görülen sarı ya da kırmızı hale gelen yaralara denilmektedir. Aft hastalığına neden olan birçok neden bulunmaktadır. Eğer aft sorunu sürekli olarak devam ediyorsa ya da iyileştikten sonra bir hafta içerisinde tekrar oluşuyorsa bu durumda kesinlikle kişilerin zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmesi gerekir. Çünkü ağız içerisinde oluşan aft hastalığı, bazen farklı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Aft hastalığı, günümüzde toplumun yüzde yirmilik bir kısmını etkilemektedir. Aft hastalığının net olarak bir tedavisi bulunmaz. Ağız içerisindeki aft hastalığı kişide gülmeyi, konuşmayı, bir şeyler yemeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle bazen kişiler herhangi bir şey yemedikleri gibi sürekli olarak konuşmak istemeyebilirler.

Aft hastalığı, birçok zaman insanlarda tek başına seyreden bir hastalıktır. Tek başına seyreden bu hastalık birçok zaman iki hafta içerisinde iyileşmeye başlar. Bu süreç içerisinde ağız içerisinde yeni bir aft oluşmazsa kişi belli bir süre rahatlayacaktı. Aft hastalığına neden olan en önemli etkenlerden bir tanesi bu hastalığın bakterilerden kaynaklanmasıdır. Bakteriler nedeniyle ortaya çıkan bu hastalık burunda et sorunu olan insanlarda ağızdan nefes almaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle özellikle ağızdan nefes alan insanlarda aft hastalığının çok sık görüldüğünü söyleyebiliriz. 

Aft HastalığıAft hastalığı yaşayan insanların dikkat etmesi gereken durumlar:
 • Ağızda aft hastalığı olan insanlar hiçbir zaman sıcak yiyecekler tüketmemelidir. Çünkü aft hastalığı, insanlarda sıcak besinlerin temasında çok şiddetli ağrılara neden olarak aftın daha da zarar görmesine neden olacaktır. Sıcak yiyecekler yerine biraz daha soğuk yiyecekler tüketerek aftlarınızın daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz. 
 • Aft hastalığı olan insanların kesinlikle salçalı yiyecekler tüketmemeleri gerekmektedir. Tüketilen salçalı yiyecekler ve asitli içecekler, insanlarda çok ciddi bir şekilde aft oluşumunu arttırmaktadır. Bu nedenle bol bol salçasız yiyeceklere yönelin.
 • Ağız içerisinde aft olan insanların kesinlikle aftları iyileşene kadar ağız çalkalama sularını kullanmamaları gerekir. Eğer kişi gargara yapmak isterse saf karbonat ve suyu karıştırarak gargara yapması yeterli olacaktır. Bu sayede ağız içerisinde asit baz dengesi sağlanmış olur.
 • Aft hastalığı sorununda kişinin ağız içi hijyeni çok büyük önem taşımaktadır. Sizlerde ağız içerisini temiz tutarak aftların çok daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz. 
Aft hastalığı neden olur
Aft hastalığının oluşmasına neden olan en önemli etken aşırı streslerdir. Özellikle sınav dönemindeki insanlarda aft hastalığı meydana gelir. Bunun yanı sıra kişinin tükettiği yiyecekler de aft oluşumunun büyük nedenlerinden biridir. Günümüzde çok ciddi bir şekilde tüketilen cipsler ve kolalar direk olarak aft hastalığına neden olur. Aft hastalığı, bazen de ağız bölgesine alınan travmalar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu travmalar, kimi zaman bir futbol maçı sırasında, kimi zaman bir oyun sırasında ortaya çıkabilir. Bunların dışında bazı diş macunları ve sistemik hastalıklar aft oluşumuna neden olur. 
]]>
Aft Acısı https://www.aft.gen.tr/aft-acisi.html Sat, 08 Dec 2018 03:03:59 +0000 Aft acısı, Aft ağız içerisinde bulunan yanak kısımlarında, dilde, damakta, diş eti üzerinde ve dudaklarda görülen sarı renkli kırmızımsı, ağrılı ülserleşmiş yaralardır. Daha çok bayanlarda görülen aft, tek tek olma Aft acısı, Aft ağız içerisinde bulunan yanak kısımlarında, dilde, damakta, diş eti üzerinde ve dudaklarda görülen sarı renkli kırmızımsı, ağrılı ülserleşmiş yaralardır. Daha çok bayanlarda görülen aft, tek tek olma ihtimali yüksek olsa da birden fazla yerde aynı anda çıkma ihtimalide vardır. Aftın, oluş nedeni çok araştırılıp incelenmiş olsa da tamamen tedavisi yada sebebi belirlenememiştir. Seyrindeki çoğalma hızını kötüleşme durumunu yavaşlatan saptamalar olsa da oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.  

Aft acısı, ağız içerinde ise kişinin konuşmasına varıncaya kadar etkiler, sebebi de ağız hareket ettikçe iltihabın patlayarak yayılması ve çoğalmasıdır. acıları dayanılmaz bir hal alan ağız içi aftlarının iyileşme süreci bu yüzden uzayabilir. 

Aft AcısıAft acısı için yapılacaklar

Özellikle aft acılarını ve ağız içerisinde çoğalmasını azaltmak için çok sıcak yiyeceklerden ve tahriş edici gıdalardan uzak durması gerekir. Bir diğer önemli konu ise çiğneme işlemi ile ilgili olacak gıdalardan uzak durulmalı ve sıvı gıdalar tüketilmelidir. Aft acılarını hafifletmek ve iyileşmesi sağlamak için solüsyona batırılmış pamuk yardımı ile aftların üzerilerine ilaçlar uygulanmalı ve temizlenmelidir. Su ile karbonat ile hazırlanan ince yapıda olan kremler aftların üzerine sürülmelidir. Yarım bardak suyun içerisine yarım kaşık tuz ilave ederek oluşturulan gargara ile de ağız içerisini yıkanmalıdır. Böylelikle aftların tedavisi için gerekeni yapmış olursunuz ve aft acılarında azalma yaşayabilirsiniz. İleri yaşlara görülen aft yaralarının iyileşme oranı çok düşüktür ve çoğalma riski yüksektir. Vücudun direnci dahada zayıf olacağından sürekli acılı ve iyileşmeyen aftlar yaşlılarda daha sık görülür. aft acısının ilerleyen safhalarda daha yüksek olduğunu belirtmiştik o yüzden erken teşhis önemlidir. Erken tanı konulduğunda hem çoğalmasını engeller hemde Tetrasiklin tableti dediğimiz ilacı suda eriterek ağız içini gargara yapıp ilerlemeden geçmesini sağlayabilirsiniz. bu sayede hissedilecek acı en aza indirilir. 

Aft acılarına engel olacak önlemler;
 • Acılı aftta birçok bitkisel yada doğal yöntem vardır. Her ne kadar ilk sırada iyi gibi gelse de hastalar için kesin tedavi edememektedir. Özellikle de B12 eksikliği ve ağız içi mukozası zayıf insanlarda doğal yolların etkisi kısıtlıdır. 
 • Oralmedic ilaç ağız içi aftlarına çok iyi gelen bir ilaçtır. Bu ilacın yapısı kulak çöpü şeklinde olup, aftların üzerine pamuklu kısımdan kırılarak sürülür. Kırılan ilaç pamuğun üzerine dökülüp beş saniye kadar aft bölgesinde bekletiliyor. ilk başlarda çok acı verse de beş dakika sonra aftı hiç hissetmez hale geliyorsunuz. Aft, iyileşene kadar bu ilacı kullanmaya aynı şekilde devam edilmelidir. Aft artık sizin için bir sorun olmaktan çıkıyor. 
 • Calgel jel,
Kesin bir tedavisi olmayan aft iltihaplanmalarında acıyı en aza indirecek yöntemler ve gargaralar vardır. Ama neden oluştuğu bilinmeyen bir rahatsızlık olduğu sürece bir çok kişide görülmeye devam edecek ve erken müdahale olmadığında kişinin ağız içerisinde aftlar çoğalmaya devam edecektir. 
]]>
Aft Çeşitleri https://www.aft.gen.tr/aft-cesitleri.html Sat, 08 Dec 2018 21:39:37 +0000 Aft çeşitleri, Aft ağız içerisinde dilde yumuşak damakta dudaklarda ve ağız içi yanaklarda görülen kırmızımsı sarıya çalan iltihaplanmalardır. Terimsel olarak ülser olarak adlandırılması biraz fazla abartılı olduğundan Aft çeşitleri, Aft ağız içerisinde dilde yumuşak damakta dudaklarda ve ağız içi yanaklarda görülen kırmızımsı sarıya çalan iltihaplanmalardır. Terimsel olarak ülser olarak adlandırılması biraz fazla abartılı olduğundan Aftöz Stomatit diye tıp da adlandırılır. Stomatit terimi ağız içi mukoza inflamasyonları için kullanılan bir terimdir. Ortalama aft vakaları yüz bayandan on tanesinde görülür. Çoğunlukla bayanlarda görülen bu rahatsızlık B12 vitamin eksikliği ve ağız içi damak zarının çok ince olmasından ötürü oluşmaktadır. Bunun dışında tamamen travmatik strese dayalı yada alerjik olarak da kendisini gösterir. 

Aft çeşitleri, akut aft ve kronik aft olarak ikiye de ayrılabilir. Üç grupta da sınıflandırılabilir.
 • Minör Aftöz Lezyonları: Bu lezyonun boyutu 3-10 milimetre arasında değişiklik gösterir. En sık görülen aft çeşididir. Lezyonlar arasında ağrılı lezyon olarak bilinir ve beyaz grimsi renkte kendisini gösterir. Ortalama olarak iyileşme süresi yedi ile on gün arasında değişir.
 • Majör Aftöz Lezyonları: Bu lezyon çeşidi tıpkı minör lezyonlar gibi kendisini gösterir ancak büyüklüğünün çağı on milimetreye kadar ulaşır. Minöre göre daha ağrılı ve şiddetli bir dönemi vardır. Oluştuğu yerler damak, dudaklar, yanaklar ve nadiren de olsa uvula üzerinde olabilir. Ortalama iyileşme süresi bir ay kadar sürer. Bu yüzdende hemen müdahale önemlidir. 
 • Herpetiform Aftöz Lezyonlar: Bu Lezyon da yarların çapı biraz daha küçüktür. 0,5-3 milimetre arasında değişin boyutları vardır. Ama sayıca diğerlerine göre daha yüksektir. Ortalama olarak ağız içinde beş ile yüz arasında oluşum gösterir. Kümeler halinde oluşur. Görüldüğü kişiler genellikle ileri yaşlarda olan kişilerdir. Ortalama bir iki hafta içerisinde çıkar ve uzun süre olmadan da iyileşirler. 
Aft çeşitleri, her yaştan insanda görülebilir ve kesin bir tedavisi yoktur. aftın oluş nedeni henüz günümüz tıbbında açıklanamadığından belirli bir tedavisi yoktur. Kendi kendine çıkmasının dışında başka hastalıklarında tetikleyebildiği aft, özellikle Behçet hastalığı, Reiter hastalığı, Çölyak hastalığı, Sweet sendromu gibi hastalıklardan dolayıda oluşabilir. 

Aft çeşitleri, iyileşme süreleri değişkenlik içerisindedir. Kişinin yaşına göre de değişiklik gösterdiği gibi çeşidine göre de değişir. Herhangi bir hastalığın tetiklemediği aftlar ortalama 7-30 gün arasında iyileşme gösterir. Özellikle yediğimiz gıdalardan tutunda içinde bulunduğunuz stresli travmatik durumlardan da uzak durmanız gerekmektedir. 

Aft ÇeşitleriEğer kronik bir aft hastalığınız varsa;
 • Özellikle alkollü gıdalardan,
 • Sigara kullanımından,
 • Tütün çiğnemeden,
 • Asitli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. 
 • Baharatlı ve aşırı acılı yemeklerden kaçınılmalıdır. 
 • Kenarları keskin gıdalardan ve sıcak olan yemeklerden uzak durulmalıdır. 
 • Vücudun direncini arttıracak şekilde düzenli uyku ve beslenme sağlanmalıdır.
 • Düzenli ağız bakımının yapılması gerekir.
 • En az günde üç defa gargara yapılmalıdır.
Böylelikle kronik aft yaşayan kişilerin aft yaralarının iyileşme süreçleri hızlanır. Yeniden aft çıkma süreçleri uzar ve daha sağlıklı bir ağız yapıları olur. Akut aftlar ise, B12 gibi vitamin eksikliğinden yada yeteri kadar ağız bakımı yapmayışından kaynaklanan aftlardır. Yine buruda da dengeli beslenme ve aftları azdırıcı gıdalardan uzak durup vitamin eksikliğini giderici yiyecekler tüketmeleri yeterlidir. Ayrıca ağız içi bakımını aksatmadan yapmaları da önemlidir. 
]]>
Yanak İçi Aft https://www.aft.gen.tr/yanak-ici-aft.html Sun, 09 Dec 2018 04:54:25 +0000 Yanak içi aft, yanak içinde solgun sarı ya da kırmızı bir hali bulunan ağrılı ülser olan bir yara çeşididir. Yanak içinde çıkan aft adını verdiğimiz yara kişinin yemek yemesine, bir şeyler içmesine, konuşmasına ağ Yanak içi aft, yanak içinde solgun sarı ya da kırmızı bir hali bulunan ağrılı ülser olan bir yara çeşididir. Yanak içinde çıkan aft adını verdiğimiz yara kişinin yemek yemesine, bir şeyler içmesine, konuşmasına ağız içi hareketlerinde zorluk çekmesi gibi birçok sorunu beraberinde getirir. Bu gibi durumların yanı sıra tükürük salgılarını bile kontrol etmede zorluk çekilebilir. Yanak içerisinde çıkan aft yarası yüzeysel doku kaybına neden olur ve bu durumun yanı sıra şiddetli bir ağrı ve sızı gibi belirtilerle de ortaya çıkabilir. Genelde tüm yaş insanlarda görünen bu rahatsızlık daha sık oranda bayanların rastlamış olduğu bir rahatsızlık olarak bilinir. Bazen beyaz bir renge sahip olan yanak aftı gözle görünebilir ve bazen de gri renkte ve yoğun kızarık bir şekilde görülebilir. Yanak içerisinde çıkan aft yarası çok önemli sorunları teşkil etmese de vermiş olduğu şiddetli bir ağrıyla ağız içi hareketlerinin ve kullanımının zor bir süreç yaşamasına sebep olabilir. Yanak içerisinde ortaya çıkan aft yarası devamlı bir şekilde belli sıklıklarla kendini tekrarlayıp ortaya çıkabilir. Herhangi bir uçuk virüsüne bağlı olarak ortaya çıkan aft yarası ortalama olarak 7-10 gün arasında yanak içerisinde yara olarak kalır ve bu süreden sonra arkasında iz bırakmadan iyileşmeye başlar. Ancak bu iyileşme süresi yanak içi aftı çıkaran kişiyi çok zor bir süreçten geçirerek günlük yapmış olduğu aktivitelerden uzak durmasına neden olabilir. Yanak içerisinde çıkan aft yarasının ortaya çıkmasında birçok etken ve sebep kendini göstermiş olabilir. 

Yanak İçi AftYanak içi aft ortaya çıkış sebepleri;
 • Kişinin aşırı stresli bir hayatının ve çevresinin bulunmasından dolayı ortaya çıkması,
 • Migren, tansiyon ve bunun gibi birçok hastalığın belirtisi yada yan etkisi olarak ortaya çıkması,
 • Baharatlı çerezler, aşırı tuzlu yiyecekler, sirke, turşu, patates cipsi gibi birçok yiyeceğin vermiş olduğu yan etki olarak ortaya çıkması,
 • Yanak içini ısırılması, sert yiyecekler ya da başka bir sebepten dolayı darbe alıp tahriş olmasından dolayı ortaya çıkması,
 • Diş fırçalarken yanlış fırçalamadan dolayı ve diş macununda bulunan bazı maddelerin yan etkisi olarak ortaya çıkması,
 • Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için bazı kişilerde kendini yan etki olarak ortaya çıkarması, 
 • Kalıtımsal özelliklerden, çevre koşullarından ya da yaşı ileri olan kişilerden dolayı ortaya çıkması, 
 • Bazı vitamin değerleri, mineral değerleri ve protein gibi vücut için gerekli olan besin değerlerinin eksik olmasından dolayı ortaya çıkması,
 • Hormon değerlerinin yükselmesi ya da hormonlu gıdaların tüketilmesi çok fazla bir orana çıkmasından dolayı ortaya çıkması,
Görüldüğü üzere yanak içi aft yarasının ortaya çıkmasının sebeplerinde kişinin bakım ve vücut içi dengelerinin olumsuz bir şekilde ilerlemesinden dolayı kendini göstermeye başlamıştır. Bu tür durumların ortadan kalkması için kişi aşırı tuzlu baharatlı bunun gibi ağız için tahriş eden yiyeceklerden uzak durmalıdır. Yanak içinde ortaya çıkan aft yarası bazen bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıktığı için kötü durumların ortaya çıkmasını önlemek için, vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında uygun tedaviyi olmalıdır. Doktorun vermiş olduğu ilaçları düzenli ve düzgün bir şekilde kullanmaya dikkat edinmelidir. Ağız içi sağlığı için bakteri ve virüslerin yok olması için ağız içi yarası olan kişi günlük olarak ağzını bir su bardağı tuzlu suyla gargara yapıp ağız içi temizliğini uygulamalıdır. Kişi diş macunu alırken sodyum sülfat içermeyen ürünü almaya dikkat etmeli ve çok sert diş fırçası kullanmamalıdır. Vitamin veya mineral eksikliği yaşıyorsa doktorun vermiş olduğu vitamin ve mineral ilaçlarını kullanmalı ve bu besin değerlerini içeren meye ya da sebze gibi yiyecekler tüketmeye dikkat etmelidir. Yana içi aft yarasının ortaya çıkmasını tetikleyen stres durumunu kontrol altına almaya çalışılması]]> Aft Gargara https://www.aft.gen.tr/aft-gargara.html Sun, 09 Dec 2018 11:51:23 +0000 Aft gargara, aft ağız içerisindeki çıkan iltihaplanmadır. Genellikle yumuşak damakta, dudaklarda, yanak içlerinde ve dilde görünen aft hastalığı her yaşta görülebilir. Strese, travmaya, alerjik reaksiyonlara, yediklerimize ve b Aft gargara, aft ağız içerisindeki çıkan iltihaplanmadır. Genellikle yumuşak damakta, dudaklarda, yanak içlerinde ve dilde görünen aft hastalığı her yaşta görülebilir. Strese, travmaya, alerjik reaksiyonlara, yediklerimize ve başka hastalıklara dayanan aft iltihaplanmasının kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Sebebini çok uzun zamandan beri araştıran tıp dünyası tam olarak sebebini belirleyemediği için tedavisi de netlik kazanamamıştır. İlaç sektöründe aftların tedavisinde kullanılan kremlerin dışında birde gargara solüsyonlar vardır ve ikisi beraber kullanıldığında aftların iyileşme oranları daha yüksektir. 

Aft GargaraAft gargaralar;
 • Tetrasiklin,
 • Yarım bardak su içerisine yarım kaşık tuz gargarası,
 • Sucralfate gargarası,
 • Triamcinalone gargara,
 • Betamethasone syrup gargara, bunların başlıcalarıdır.
Bu gargaralar solüsyonlar ile hazırlanarak günde en az üç defa uygulanır. Aynı zamanda içlerinde daha fazla uygulananları da vardır. Tam bir tedavisi olmayan aftların iyileşme sürecinde gargaralar önemli bir yere sahiptir. Hem aftların tedavisi için hemde ağız içerisinde oluşan bakterilerin üremesini engelleyerek aftların yayılmasını, büyümesini,ilerleme hızını azaltır. Aftlar ağız içerisinde meydana gelir ama bulaşıcı bir hastalık değildir. Gargaralar ile uygulanan hijyen temizliği ağız içerisinde bulunan aftlara genel bir bakım müdahalesi yaptığından asla atlanmadan yapılması gereken bir bakımdır. Gargara uygulanmayan aft yaralarının iyileşme süresi uzayacağı gibi belkide hiç iyileşmeme gibi komplikasyonları da görülebilir. Özellikle hassas bir ağız yapısına sahip insanların aftlar iyileştikten sonra bile ağzın genel bakımı için gargaraları mutlaka haftada belirli süreler içerisinde tekrar etmekte fayda vardır. Böylelikle yeniden aft çıkmasını engelleyebilir yada geciktirebilirsiniz. 

Aft gargara, aft yaralarının birinci derecede kullanılan ilaçlarıdır. Kümeler halinde yada tek tek olan aft hastalığının ağız içerisinde gargara uygulanırken ki etkisi çok yüksektir. Düzenli uygulama çok önemlidir. Her ne kadar tedavisi bir kesinlik kazanmasa da her şeyin başı hijyen olduğu için gargaraları hiç aft çıkmayan insanların bile belirli dönemlerde kullanmasında fayda vardır. 
]]>
Bademcik Aft https://www.aft.gen.tr/bademcik-aft.html Mon, 10 Dec 2018 01:45:54 +0000 Bademcik aft, enfeksiyon esnasında ya da sonrasında gelişebilmektedir. İltihabın bademcik dokusundan dışarı taşarak, öncelikle çevre dokuya yayılarak irin oluşturması ve sonra ise zaman içerisinde apseleşmesidir. Başka bi Bademcik aft, enfeksiyon esnasında ya da sonrasında gelişebilmektedir. İltihabın bademcik dokusundan dışarı taşarak, öncelikle çevre dokuya yayılarak irin oluşturması ve sonra ise zaman içerisinde apseleşmesidir. Başka bir deyişle bademcik kapsülü ile bunu çevreleyen adaleler içinde gelişen apsedir. 

Küçük beyaz pamukçuk şeklinde çıkan yaralar aft olarak isimlendirilir. Daha çok dil, dudak, damak ve yanakların iç bölümünde görülebilen aft boğaz kısmında de meydana gelebilmektedir. Dil, ağız ya da boğazda meydana gelen aft, bireyin günlük yaşamını negatif etkiler. Kuvvetli ağrı, acı ve sancı hissedilmesine neden olabilmektedir. Aft oluşmadan bir kaç gün öncelikle çıkacağı alanda kaşıntı ve kızarıklık hissedilir. Bir kaç günün ardında ise ortası beyaz ve çevreyi kırmızı az çukurlu yara haline dönüşür. Bireyin kuvvetli ağrılar hissetmesine yol açar.  

Bademcik AftBelirtileri ve bulguları: 
Bademcikte aft oluşması başlamasından sonra, süratle gelişen yutma zorluğu, kulağa vuran kuvvetli ağrı, ağzı açmada ileri derecede kısıtlılık (trismus) tipik yakınmalardır. Bununla birlikte seste kalınlaşma ve kabalaşma, kuvvetli ağrıdan ötürü ağız yolu ile besin alamama, başın apse meydana gelen tarafa gerçek eğilmesi, baş hareketleri ile ağrının çoğalması, yutkunamama neticesi ağız yolu ile devamlı salya akması, ağız kokusu, boyunda ağrılı lenf bezi şişmesi, 39-40 dereceye varan ateş, evrensel vaziyetin süratle kötüleşmesi, gittikçe yükselen solunum yolları tıkanıklığı yakınmaları da olabilmektedir. 

Bademcik iltihaplanması olan bir hastada bu şikayetlerden birinin ya da birkaçının başlaması peritonsiller apseye işaret edebileceğinden, hasta antibiyotik rehabilitasyonu almakta olsa bile anında bir Kulak-Burun-Boğaz hekimine başvurmalıdır. Sık sık tek taraflı oluşur, ender olarak 2 taraflı olabilmektedir. Boğaz muayenesinde; şayet trismusa nazaran ağız açılabilirse, bademcikte, bademciği çevreleyen üst harici taraflardaki dokularda ve bunun için komşu dokularda (minik dil ve bunun için ve bademciğe komşu dokularda) kızarıklık, şişlik ve ortada üstelik gerçek itilme, ve bu bölgelerde çok hassaslık tipiktir. Boyunda dokunmakla ağrıyan hassas lenf bezleri ele gelebilir. Kulak-Burun-Boğaz  doktoru aracılığıyla hastanın yakıntıları ve kontrol belirtilerine dayanılarak konur. Aftların oluşmasının çok fazla sebebi bulunur. Aft rehabilitasyonu neden meydana gelen etkene yönelik değişim gösterir. Bir takım vakit aftlar immun sistemiyle alakalı meydana gelen behçet hastalığının belirtisi olabilmektedir. Fakat bunlar tek başına behçet hastalığının belirtisi olarak değerlendirilemez. Ağızda devamlı meydana gelen aftlar, cinsel uzuv ve etrafında yaralar, damarlarda ve popüler iltihaplanma, kanda çok miktarda pıhtılaşma vaziyetleri behçet hastalığının belirtileridir. 
 
Tedavisi: 
Tedavide bütün apseler benzeri bunda da apse boşaltılır ve damardan antibiyotik rehabilitasyonu uygulanır. Bir Kulak-Burun-Boğaz kontrol koltuğunda yapılabilen aft apsesi boşaltılması işlemi hastanın yaşına yönelik ameliyathane koşullarında anestezi ile hasta uyutularak yapılabilmektedir. Aftın neden olduğu apse boşaltılır sonra hasta hastaneye yatırılarak fazla doz damar yolu ile antibiyotik, ağrı kesici, ateş düşürücü ilaç, bol sıvı/akışkan ve sulu rejim, rehabilitasyonu verilir. Bununla birlikte peritonsiller apse geçiren kişilerde bademcik alınması operasyonu da (tonsillektomi) yapılmalıdır. Bu anında yapılabileceği benzeri hastanın vaziyetinde düzelme olduktan 6 hafta sonrasında da yapılabilmektedir. Zira bu olgularda bademcik alınması operasyonu yapılmazsa peritonsiller apse tekrarlama ihtimali yüksektir. Peritonsiller apseden korunmak için kişide boğaz ağrısı yepyeni başladığında vakit kaybedilmeden bir Kulak-Burun-Boğaz hekimine başvurup biran öncelikle doktorun önerdiği antibiyotik rehabilitasyonuna başlanmalı, istirahat ve bol sı]]> Damakta Aft https://www.aft.gen.tr/damakta-aft.html Mon, 10 Dec 2018 14:34:02 +0000 Damakta Aft, Aft ağız içi damakta en sık karşılaşılan hastalıktır. Aft oluşumunun engellenmesi için bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Damak aft'ları bir çeşit ülser hastalığıdır. Oluşan bu beyaz yaralar, sı Damakta Aft, Aft ağız içi damakta en sık karşılaşılan hastalıktır. Aft oluşumunun engellenmesi için bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Damak aft'ları bir çeşit ülser hastalığıdır. Oluşan bu beyaz yaralar, sıcak yemekler yenilirken, içilirkin, acı veya tuzlu, ekşi besinler yenildiğinde, yanlışlıkla diş ile üzerine bası uygulandığında şiddetli terk duygusu ve ağrı ortaya çıkarır. Damakta bulunan aftlar konuşma da problemler ortaya çıkarabildiği gibi tükürük salgılarının kontrolünün bile kaybedilmesine neden olabilir.
 
Damakta meydana gelen bu yaralar genellikle 3-5 gün içinde kendiliğinden iyileşir. Aft'lar damak yüzeyinde bir yer de olabileceği gibi birkaç yerde aynı anda ortaya çıkabilir. Fakat kimi durumlarda haftayı bulabilir. Mercimek büyüklüğüne ulaştıktan sonra iyileşmeye dönüş olmuyor ise daha da büyüyerek klinik bir vaka haline gelir. Ülkemiz toplumunun yüzde 25'inin bu yaralar ile mücadele ettiği tespit edilmiş olup, bayanlar da daha fazla görülmektedir.
 
Damakta AftDamakta ortaya çıkan aftların nedeni nedir 

Genel nedenler; Sağlıksız yaşam koşulları, beslenme sorunları, stres, bağışıklık sisteminin zayıflığı, çeşitli hastalıklar sonrası vücudun tepkisi, dışarıdan alınan fazla acı besinler ve sürekli tuzlu şeyler yemek damak yüzeyinin zaten hassas olan bölümünde hücre deformasyonuna bağlı olarak yaraların ortaya çıkmasına neden olur. Yara genel olarak kırmızı renkli (eritroplaki) ve küçük olarak ortaya çıkar, daha sonra büyür ve beyazlaşır, beyaz bir yara (lökoplaki) olur. İlk ortaya çıkışında  derin ve ağrılı bir sızlama ile kendini gösterir. Küçük bir ihtimal de olsa başka hastalıkların belirtisi olabilir.
 
Damakta aft oluşturan özel nedenler;
 
Hormonal değişim; Hormonlarda meydana gelen değişimlerin cilt yüzeyine verdiği tepki ağız içi damak aftları olarak karşımıza çıkar. Erkek veya kızlarda ergenlik döneminde meydana gelen değişimler ile kadınların özel durumlarında hormonal değişimler damak aftı oluşmasına neden olur.
 
Beslenme alışkanlıkları; Acılı, asitli, baharatlı gıdalar damak aftlarını tetikler. Asit miktarı yüksek içeceklerden başka sirke, tuz, turşu, çerez, çekirdek, ve pek çok kimyasal içerik bulunduran yiyecekler damakta aft oluşumunun önemli nedenleridir. Aftın neden olduğunu anlamak için aft oluşumundan iki gün önceye giderek yediğiniz hangi şeyin size dokunmuş olabileceğini anlayabilir beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirebilirsiniz.
 
Mide mikrobu; B12 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan bu mikrop helicobakter pylori olarak bilinir, bu mikrop damakta aft çıkışına neden olabilir. Bir çeşit bakteri özelliği taşıyan bu mikrop zaman zaman mideye de zarar verdiği tespit edilmiştir. Eğer damakta aft oluşumuna mide mikrobu yol açıyor ise; bu mikrop kesinlikle temizlenmeli aksi durumda aft iyileşmesi kısa süreli olacak ve tekrar nüksedecektir.
 
Behçet Hastalığı; Bu hastalıkta ağız damak ve yanlarında yaralar meydana gelir. Diğer aftlardan ayırt edilemez. Diğer aftlardan tek farkı bütünleşik olarak bir çok ortaya çıkması ve ayda birkaç kez çıkması gösterilebilir. 2-7 gün arasında kendiliğinden iyileşir. Aft damakta çıkabileceği gibi ağzın diğer bölgelerinde de çıkabilir. Yaralar ağrılı olduğu için hasta beslenmesinde zorluk yaşayabilir.
 
Damak aft tedavisi nasıldır
 
Acı, asitik, ve sıcak şeylerden uzak durulmalıdır, akşam uyumadan önce mutfaklar da kabartma tozu (karbonat) olarak kullandığımız toz soda bir bardak suyla içildiğinde hem mide rahatlayacak hemde damakta bulunan aft yaralarına iyi gelecektir. Eğer damakta aft bir türlü geçmek bilmiyor ise; hekime başvurulmalıdır. Kortizon, kakaolu gargara, jel ve sprey ilaçlar kullanılmalıdır. Bunların içinde en etkili ilaç ise kenakort pomad kremdir.
 
]]>