Aft Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Aft Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aft hastalığı, insanlarda sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Bu hastalık yaşa bağlı olarak gelişmez, bu nedenle hem çocuklarda, hem yetişkinlerde, hem de yaşlılarda ortaya çıkması muhtemeldir. Aft hastalığı en çok dudak içlerinde ve ağız içinde görülür. Doğrudan kişinin sindirimini engelleyen aftlar, oldukça hassas oldukları için kişi herhangi bir şey yiyip içemeyebilir. Özellikle ağız içinde birden fazla aft varsa, bu aftlar şiddetli ağrılara neden olabilir ve hastalık süresince kilo kaybı görülebilir.

Aft Hastalığının Belirtileri

Aft hastalığı, ağız içerisinde herhangi bir yerde, sıklıkla yanak ve dudaklarda görülen sarı ya da kırmızı hale gelen yaralara verilen isimdir. Aft hastalığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Eğer aft sorunu sürekli olarak devam ediyorsa veya iyileştikten sonra bir hafta içinde yeniden oluşuyorsa, zaman kaybetmeden bir uzman doktora gitmek gerekir. Ağız içerisinde oluşan aft hastalığı, bazen farklı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Günümüzde toplumun yüzde yirmilik bir kısmını etkileyen aft hastalığının net bir tedavisi bulunmamaktadır. Ağız içindeki aft hastalığı, kişide gülmeyi, konuşmayı ve bir şeyler yemeyi zorlaştırır. Bu nedenle bazen kişiler herhangi bir şey yememekle birlikte sürekli olarak konuşmak istemeyebilirler.

Aft Hastalığının Nedenleri

Aft hastalığı, birçok zaman insanlarda tek başına seyreden bir hastalıktır ve genellikle iki hafta içinde iyileşmeye başlar. Bu süreçte ağız içinde yeni bir aft oluşmazsa, kişi belli bir süre rahatlayacaktır. Aft hastalığının en önemli etkenlerinden biri bakterilerdir. Bakteriler nedeniyle ortaya çıkan bu hastalık, burunda et sorunu olan insanlarda ağızdan nefes almaya bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenle özellikle ağızdan nefes alan insanlarda aft hastalığının çok sık görüldüğünü söyleyebiliriz.

Aft Hastalığı Yaşayan İnsanların Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

  • Ağızda aft hastalığı olan insanlar sıcak yiyecekler tüketmemelidir. Sıcak besinlerin teması aftın daha da zarar görmesine neden olur ve şiddetli ağrılar yapar. Sıcak yiyecekler yerine daha soğuk yiyecekler tüketerek aftların daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.
  • Aft hastalığı olan insanların salçalı yiyecekler ve asitli içecekler tüketmemeleri gerekmektedir. Bu tür yiyecekler ve içecekler aft oluşumunu artırır. Bol bol salçasız yiyeceklere yönelin.
  • Ağız içinde aft olan insanların aftları iyileşene kadar ağız çalkalama sularını kullanmamaları gerekir. Eğer kişi gargara yapmak isterse, saf karbonat ve suyu karıştırarak gargara yapması yeterli olacaktır. Bu sayede ağız içinde asit-baz dengesi sağlanmış olur.
  • Aft hastalığı durumunda kişinin ağız içi hijyeni çok büyük önem taşır. Ağız içini temiz tutarak aftların daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.
Aft Hastalığı Neden Olur?

Aft hastalığının oluşmasına neden olan en önemli etken aşırı strestir. Özellikle sınav dönemindeki insanlarda aft hastalığı meydana gelir. Bunun yanı sıra kişinin tükettiği yiyecekler de aft oluşumunun büyük nedenlerinden biridir. Günümüzde ciddi şekilde tüketilen cipsler ve kolalar direkt olarak aft hastalığına neden olur. Aft hastalığı, bazen de ağız bölgesine alınan travmalar nedeniyle ortaya çıkar. Bu travmalar, kimi zaman bir futbol maçı sırasında, kimi zaman bir oyun sırasında ortaya çıkabilir. Bunların dışında bazı diş macunları ve sistemik hastalıklar aft oluşumuna neden olabilir.

Aft Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aft Bitkisel Tedavi

Aft Bitkisel Tedavi

Aft Çeşitleri Nelerdir?

Aft Çeşitleri Nelerdir?

Oral Aft Belirtileri ve Tedavisi

Oral Aft Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğazda Aft Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Aft Belirtileri ve Tedavisi

Yanak İçi Aft Belirtileri ve Tedavisi

Yanak İçi Aft Belirtileri ve Tedavisi

Aft Nasıl Geçer?

Aft Nasıl Geçer?

Ağız İçi Aft Nasıl Geçer?

Ağız İçi Aft Nasıl Geçer?

Aft Belirtileri ve Tedavisi

Aft Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çocuklarda Aft Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Aft Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aft Gargara Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aft Gargara Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?